Sun wprowadza serwery z procesorem Niagara2

Choć układy UltraSparc T2 mają wciąż 8 rdzeni CPU, liczne modyfikacje architektury spowodowały, że jest to nowa platforma i dlatego upgrade serwerów z układami T1 jest praktycznie niemożliwy.

Sun Microsystems wprowadził do oferty pierwsze serwery wyposażone w ogłoszone już w sierpniu br. procesory UltraSparc T2 (Niagara 2). Są to Sun Sparc Enterprise T5120 (1U) i T5220 (2U) oraz serwer kasetowy Sun Blade T6320. Podobnie, jak systemy z procesorami UltraSparc T1, nowe modele są przeznaczone przede wszystkim do obsługi aplikacji sieciowych i serwerów Java. Ich potencjalnymi odbiorcami maja być głównie firmy telekomunikacyjne, dostawcy usług internetowych, ale także inni użytkownicy, których aplikacje intensywnie wykorzystują obliczenia wielowątkowe i zmiennoprzecinkowe.

Mimo że procesory UltraSparc T2 zostały zaprezentowane blisko 2 miesiące temu, a więc wcześniej niż układy Intel Quad Core Xeon 7300 i AMD Quad Core Opteron, premiera serwerów z T2 została opóźniona do połowy października, a więc nastąpiła dopiero po prezentacjach komputerów z nowymi procesorami Intela i AMD. Niewątpliwie był to zabieg marketingowy mający na celu przyciągnięcie uwagi do tych nowych modeli, choć nie wydaje się, aby serwery z czterordzeniowymi układami Intel Tigerton i AMD Barcelona były bezpośrednią konkurencją dla Sun Sparc Enterprise. Te ostatnie mają bowiem wzmocnić ofertę Suna w segmencie modeli adresowanych do zastosowań korporacyjnych i trudno oczekiwać, aby trafiły na rynek masowy. "Ich odbiorcami będą głównie użytkownicy wykorzystujący już serwery Suna i system Solaris" - przewiduje Dean McCarron, analityk z Mercury Research.

Processor UltraSparc T2 w liczbach:

8 rdzeni CPU

64 wątki obsługiwane przez jeden procesor

zintegrowane układy kryptograficzne

zintegrowane układy I/O - 10Gigabit Ethernet i PCI Express

sprzętowe mechanizmy wspomagania wirtualizacji współpracujące z Solaris

Sun Sparc Enterprise mają około dwa razy większą wydajność i pojemność pamięci w porównaniu ze starszymi modelami z układami T1 przy tych samych wymiarach fizycznych. Oprócz tego umożliwiają instalacje do 64 GB RAM dwukrotnie większej niż dotąd liczby dysków (model T5220 do ośmiu, a T5120 - czterech) oraz obsługują systemy RAID 5 i 6 z pamięcią podręczną podtrzymywaną bateryjnie. Jak twierdzą przedstawiciele Suna, warto zwrócić uwagę na modele 1U, które są pierwszymi na rynku tej wielkości modelami wyposażonymi w dwa zdublowane zasilacze.

Jednocześnie firma zapowiada wprowadzenie kolejnych modeli umożliwiających instalacje jeszcze większej liczby dysków (odpowiednio 16 i 8), co w praktyce oznacza integrację pamięci masowych z serwerami i ograniczenie wymagań na instalacje pamięci zewnętrznych przynajmniej w niektórych zastosowaniach. Choć układy UltraSparc T2, tak jak T1, mają osiem rdzeni CPU, to jednocześnie liczba obsługiwanych wątków została zwiększona do ośmiu na jeden rdzeń, co oznacza, że jednoprocesorowy komputer z T2 może być porównywany z klasycznym systemem 64-procesorowym.

Inne istotne zmiany w architekturze T2 wpływające na funkcjonalność serwerów to wyposażenie każdego CPU we własną jednostkę FPU do obliczeń zmiennoprzecinkowych (T1 miały jedno współdzielone FPU), rozszerzenie z 2 do 8 liczby algorytmów obsługiwanych przez układy kryptograficzne oraz wyposażenie układów w dwa zintegrowane interfejsy 10Gigabit Ethernet oraz jeden PCI Express 32 Gb/s. Zintegrowane jednostki kryptograficzne obsługują m.in. algorytmy 256-bit AES (Advanced Encryption Standard), 1024-bit RSA, DES (Data Encryption Standard), Triple DES oraz MD5 (Message Digest algorithm 5).

Mimo więc że podstawowa architektura T2 nie różni się od T1, zakres modyfikacji jest na tyle duży, że serwery wykorzystują nową platformę, co oznacza, że upgrade starych modeli nie jest możliwy. Na razie serwery są przystosowane tylko do pracy pod kontrolą systemu Solaris, ale Sun zapowiada, że pojawią się też modele przeznaczone do pracy pod Linuxem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200