Sun wprowadza na rynek serwery Sun Fire

Sun Microsystems wykorzysta targi CeBIT do premiery nowej rodziny serwerów Sun Fire, stanowiącej kontynuację linii Sun Enterprise. Firma wprowadziła na rynek cztery modele serwerów Sun Fire: 3800, 4800, 4810 i 6800, obsługujące 2-24 procesorów UltraSPARC III, pracujących z częstotliwością 750 MHz.

Sun Microsystems wykorzysta targi CeBIT do premiery nowej rodziny serwerów Sun Fire, znanej dotychczas pod nazwą Serengeti, stanowiącej kontynuację dostępnej już na rynku linii Sun Enterprise. Firma wprowadziła na rynek cztery modele serwerów Sun Fire: 3800, 4800, 4810 i 6800, obsługujące 2-24 procesorów UltraSPARC III, pracujących z częstotliwością 750 MHz. Sun określa nowe serwery mianem midframe, gdyż są one dostępne w cenie klasycznych systemów midrange i integrują rozwiązania znane dotychczas wyłącznie z maszyn klasy mainframe. Dwuprocesorowy serwer Sun Fire 3800, wyposażony w 2 GB RAM, nabyć można już za ok. 90 tys. USD.

<B>Architektura Serengeti</B>

Urządzenia Sun Fire to pierwsze serwery Suna wyposażone w rozwiązania dostępne dotychczas wyłącznie w najbardziej zaawansowanym serwerze firmy - Sun Enterprise 10000, znanym również jako Star Fire. W przeciwieństwie do maszyn Enterprise ich wewnętrzna komunikacja nie jest realizowana z wykorzystaniem tradycyjnej magistrali danych, ale nowej przełącznicy krzyżowej (crossbar) Sun Fireplane (robocza nazwa Safari Data Interconnect). Dzięki jej zastosowaniu znacznie zwiększa się przepustowość między głównymi elementami serwerów, takimi jak procesory, pamięci i układy wejścia/wyjścia. Nominalna przepustowość transmisji pomiędzy procesorami a pamięcią wynosi 9,6 GB/s, natomiast zagregowana przepustowość przełącznicy ma ogólną wartość 67,2 GB/s.

Zobacz również:

  • Ta firma wygrała przetarg na opracowanie dla agencji NASA „kosmicznego” procesora
  • Jeden z ważnych pracowników Apple przechodzi do Samsunga
  • Pamięci Optane odchodzą do lamusa

Nowością jest również możliwość dynamicznego tworzenia w pełni niezależnych domen systemowych w ramach pojedynczego serwera. Nowe serwery Suna pozwalają wydzielić jako w pełni autonomiczną jednostkę pojedynczą kartę procesorową, obsługującą 4 procesory i 8 GB RAM, a następnie uruchomić na niej w pełni niezależny system. Funkcjonalność taka była dotychczas dostępna wyłącznie w urządzeniach Star Fire.

Wszystkie elementy serwera są zdublowane, włącznie ze ścieżkami dostępu do pamięci i zegarem systemowym. Podobnie jak w Enterprise 10000, serwery są sterowane za pomocą autonomicznego układu kontrolera, który również jest dostarczany w konfiguracji nadmiarowej.

<B>Warianty sprzętowe</B>

Sun wprowadził cztery modele serwerów. Najprostszym z nich jest Sun Fire 3800 (następca Enterprise 3500), który może być wyposażony w 8 procesorów, 64 GB RAM i ma 12 gniazd cPCI. Sun Fire 4800 i jego wersja 4810 - przeznaczona na rynek telekomunikacyjny i dla instytucji wojskowych - obsługują 12 procesorów, 96 GB RAM oraz 16 gniazd PCI lub 8 gniazd cPCI. Najbardziej zaawansowany z nowych modeli Sun Fire 6800 (stanowiący kontynuację linii Enterprise 6500) obsługuje 24 procesory, 192 GB RAM i 32 gniazd PCI (lub 16 gniazd cPCI). Serwery te umożliwiają odpowiednio tworzenie dwóch dynamicznych domen systemowych w przypadku maszyn 3800, 4800 i 4810 i czterech domen w przypadku Sun Fire 6800.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200