Sun wkracza śmielej na rynek pamięci masowych

Sun, który przez ostatnie lata koncentrował swoją uwagę na serwerach, pozostawiając pamięci masowe na uboczu, zaczyna się teraz interesować i tym obszarem rynku.

Sun, który przez ostatnie lata koncetrował swoją uwagę na serwerach, pozostawiając pamięci masowe na uboczu, zaczyna się teraz interesować i tym obszarem rynku. Firma zorganizowała w lutym konferencję poświęconą pamięciom masowym, na której zaprezentowała kilka nowych platform i przedstawiła swoje plany produkcji takich urządzeń.

Sun określa siebie jako kompleksowego dostawcę tego rodzaju rozwiązań (świadcząc przedsiębiorstwom całościowe usługi), oferuje sprzęt i oprogramowanie, które obsługują zarówno centralne punkty sieci, jak i jej obrzeża. Jeśli chodzi o oprogramowanie, to filozofia firmy nie powinna nikogo zaskoczyć: centrum sieci obsługuje system Solaris, a na obrzeżach pracują inne systemy operacyjne. Jeśli ktoś pomyśli, że chodzi tu o systemy rodziny Windows, to jest w błędzie. Sun stawia na Linux i staje się oficjalnym dostawcą tego oprogramowania. Proszę sobie tylko wyobrazić taki obrazek - Scott McNealy (szef Suna) prezentuje nową strategię mając na sobie strój pingwina (logo Linuxa).

Zobacz również:

  • Micron rzuca wyzwanie Chinom i zainwestuje w produkcję układów pamięci dziesiątki mld dolarów
  • Czas na pamięci DDR5

I jak w dziedzinie serwerów Sun rywalizował zawsze z IBM, tak w dziedzinie pamięci masowych głównym konkurentem Suna będzie EMC. Trzeba w tym momencie zaznaczyć, że firmy te hołdują różnym strategiom. Sun dostarcza gotowe rozwiązania "pod klucz", a EMC oferuje po prostu wydajne stacje pamięci masowej.

Sun poinformował o wprowadzeniu do swojej oferty dwóch nowych urządzeń pamięci masowej, określonych przez samego producenta jako sprzęt klasy średniej. Chodzi o stacje StoreEdge 3900 (możliwość zainstalowania 162 dysków twardych) i StoreEdge 6900 (144 dyski twarde). Obie stacje mogą pracować pod systemami operacyjnymi Solaris lub Microsoft i obiema można zarządzać używając oprogramowania opracowanego przez Sun lub przez Veritas. Stacje 3900 i 6900 uzupełniają stacje pamięci masowej linii 9900, które oferują dużo więcej możliwości.

Jak dotąd Sun nie dopracował się jasnej strategii w dziedzinie urządzeń pamięci masowych, z usług których można korzystać zdalnie (chodzi tu na przykład o technologie, takie jak iSCSI lub Fibre Channel over IP), i nie określił swoich zamiarów odnośnie specyfikacji InfiniBand. Wydaje się też, że Sun powinien wykazywać większe zainteresowanie stacjami typu NAS (Network Attached Storage). Te zastrzeżenia nie zmieniają faktu, że Sun zamierza wkroczyć śmielej na rynek pamięci masowych i podjął już pierwsze kroki, aby swoje plany wprowadzić w życie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200