Sun: uaktualnienia dla wirtualnego desktopa

Firma uaktualniła oprogramowanie wirtualnego desktopa dodając do niego nowe mechanizmy, które zmniejszają zapotrzebowanie na pamięć masową, poprzez tworzenie klonów maszyn wirtualnych, i pozwalają użytkownikom na operowanie wieloma desktopami wirtualnymi na tym samym kliencie.

Oprogramowanie Virtual Desktop Infrastructure (VDI) w wersji 3 - pierwsze większe uaktualnienie w tym roku - ma także dawać użytkownikom dostęp do szerszego zestawu urządzeń klienckich i systemów operacyjnych. Sun od dekady sprzedaje urządzenie cienkiego klienta znanego jako Sun Ray, ale VDI może pracować także na innych cienkich klientach, Makach i pecetach. VDI jest instalowany na serwerze w centrum danych, umożliwiając urządzeniom klienckim dostęp do obrazu desktopa poprzez sieć.

Użytkownika szczególnie może zainteresować tworzenie klonów maszyn wirtualnych, które w praktyce nie zajmują dodatkowego miejsca na dysku. Każda maszyna wirtualna użytkownika zajmuje od kilku do kilkunastu gigabajtów, a bardzo często większa część takiej maszyny jest identyczna jak u maszyn wirtualnych innych użytkowników, co oznacza mnóstwo zmarnowanej pamięci.

Aby rozwiązać ten problem, Sun zintegrował VDI z technologia Open Storage, platformą open source, która zarządza dowolnym rodzajem standardowego sprzętu, niezależnie czy pochodzi on od Suna czy innych dostawców. Zamiast przechowywać każda maszynę wirtualną w całości, VDI przechowuje jedynie obraz główny i pliki zawierające różnice pomiędzy obrazem głównym i każdą wirtualną maszyną użytkowników.

VDI 3 kosztuje, wraz z wsparciem technicznym, od 40 do 59 USD rocznie. W poprzedniej wersji VDI, firma nie zapewniała własnej wersji hypervisowa, zdając się całkowicie na VMware. W wersji 3 zagnieżdżony jest hypervisor oparty na własnej technologii VirtualBox, ale użytkownicy nadal mają możliwość skorzystania z VMware.

Nowa wersja VDI obsługuje cały wachlarz systemów operacyjnych, m.in. Windows Vista, XP i 2000, OpenSolaris, Ubuntu. Mac może być użyty jako urządzenie klienckie do połączenie z jednym z obsługiwanych systemów operacyjnych, ale sam Mac OS nie może być "dostarczany" za pośrednictwem oprogramowania VDI.

Rozszerzenia zawarte w VDI 3 obejmują także lepsze wsparcie Active Directory, uproszczoną instalację, poszerzone wsparcie dla integracji VMware, integrację z systemem plików Solaris ZFS i wbudowane wsparcie dla klientów wykorzystujących Remote Desktop Protocol.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200