Sun stawia na Linuksa

Na ostatnim $LinuxWorld Expo$ (San Francisco 12-15 sierpnia) największym wydarzeniem było zaprezentowanie przez Sun Microsystems dwóch, opartych na platformie Intela, serwerów ogólnego przeznaczenia, pracujących pod firmową dystrybucją Linuksa.

Obserwatorzy rynku przypuszczają, że doświadczenie, jakie Sun ma ze skalowaniem swojego Uniksa może przełożyć się na sukces tej firmy z Linuksem. Uważają też, że Sun staje się w ten sposób poważnym konkurentem dla firmy Red Hat i UnitedLinux, wspólnego przedsięwzięcia czterech dostawców Linuksa (Caldera, Conectiva, SuSE Linux AG i TurboLinux), mającego na celu opracowanie powszechnej dystrybucji tego systemu. Zwiększona konkurencja ma mieć - zdaniem specjalistów - pozytywny efekt na jakość systemu operacyjnego.

Sun Microsystems - firma dominująca na rynku uniksowym - ponad 50 proc udziałów pod względem dochodów (dane IDC) - interesuje się Linuksem, ponieważ rynek serwerów high-end kurczy się i tendencja ta ma się utrzymać. Z kolei rynek Linuksa ma - zdaniem analityków - wyraźnie się rozwijać. IDC przewiduje, że wartość tego rynku zwiększy się z 80 mln USD w 2001 r. do 280 mln USD w 2006 r.

Zobacz również:

  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI
  • Zmiany u największych sprzedawców Apple w Polsce

Sun będzie specjalizował swoje nowe serwery, oficjalnie oznaczone jako Cobalt LX50s (w fazie projektowej zwane Big Bear), przez dołączanie do nich dużych zestawów oprogramowania, w tym Sun One Application Server, bazy danych MySQL, Sun Grid Engine, technologii klasteringu, narzędzi zarządzających, Java 2 Standard Edition, Sun One Developer Studio, Sun ONE ASP (active server pages) i Sun Streaming Server.

Cobalt LX50s to cienkie serwery (1U), działające pod wersją Linuksa zbudowaną wokół jądra 2.4 i zaadaptowaną z oprogramowania osadzonego w urządzeniach serwerowych przejętych wraz z firmą Cobalt Networks w 2000 r. Sun poinformował, że jego Linux nie będzie sprzedawany oddzielnie, ale bazowa dystrybucja będzie licencjonowana na zasadach GNU Public License, co oznacza, że kod źródłowy będzie darmowy.

Nowe serwery, wyposażone w jeden lub dwa procesory Pentium III 1,4 GHz i przynajmniej jeden dysk 36 GB, mają kosztować od 2800 USD - cena porównywalna z PowerEdge 1650 firmy Dell z preinstalowaną dystrybucją linuksową Red Hat.

Klienci chcieliby, by Sun zdecydował się także na wyraźne wprowadzenie ostatniej wersji swojego Uniksa - Solaris 9 - na platformę Intela. Serwery z tymi procesorami są tańsze od maszyn opartych na firmowych procesorach UltraSPARC. Owszem Sun planuje oferować Solaris 9 na serwerach Cobalt LX50s, ale na razie niewiele się mówi o większym rozpowszechnieniu Solaris 9 na platformie Intela (jak to było w przypadku Solaris 8).

Sam Red Hat, obecnie przodujący dostawca Linuksa (do którego należy niemal połowa rynku), nie wydaje się być zaniepokojony nową konkurencją. Zdaniem przedstawicieli firmy, polityka Suna będzie nadal polegać na promowaniu wśród dużych przedsiębiorstw systemu Solaris. Zdaniem Red Hat niczym nowym nie jest propagowanie Linuksa w zastosowaniach brzegowych sieci, takich jak Web, serwery plików i drukowania - to zostało odkryte już dano. Red Hat podczas LinuxWorld zademonstrował stosowanie Linuksa na dużą skalę i sposób zastępowania tym systemem m.in. właśnie Solaris.

Konkurenci Suna - Hewlett-Packard i IBM - wykorzystują dystrybucje Linuksa od swoich partnerów. Firmy te, komentując wprowadzenie przez Sun własnego Linuksa, twierdzą, że więcej sensu ma oparcie się na szerszej społeczności deweloperów oprogramowania open source, wspierającej ten system operacyjny.

Wyścigi trzech koni

Red Hat: Dominująca na rynku dystrybucja Linuksa mająca szerokie poparcie niezależnych dostawców oprogramowania, co sprawia, że właśnie Red Hat jest atrakcyjny dla przedsiębiorstw chcących używać Linuksa nie tylko w zastosowaniach webowych, serwerach plików, drukowania i pocztowych.

UnitedLinux: Połączone siły firm SuSE, Caldera, Conectiva i TurboLinux chcących stworzyć podstawową dystrybucję Linuksa, którą każda z tych firm będzie rozwijać i sprzedawać. Ta oferta jest skierowana do klientów zdezorientowanych licznymi dystrybucjami Linuksa o różnej funkcjonalności.

Sun Linux: Oczekiwana pierwsza dystrybucja Linuksa wielkiego dostawcy IT. Sun chce wykorzystać dużą bazę swoich użytkowników i doświadczenie w skalowaniu systemów w sieciach korporacyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200