Sun rozważa prywatny proces antymonopolowy przeciwko Microsoftowi

Firma wnikliwie analizuje werdykt wydany w poniedziałek w procesie antymonopolowym i rozważy podjęcie odpowiednich kroków prawnych. W uzasadnieniu werdyktu sędzia Jackson stwierdził m.in. że Microsoft celowo utrudniał przenoszenie aplikacji Java dla Windows na inne platformy.

Sun Microsystems rozważa jakie kroki prawne może podjąć przeciwko swojemu rywalowi Microsoftowi, po wydanym w poniedziałek werdykcie w głośnym procesie antymonopolowym orzekającym, że producent Windows złamał amerykańskie prawo.

Sędzia Thomas Penfield Jackson orzekł, że Microsoft złamał wiele amerykańskich federalnych i stanowych praw antymonopolowych, wykorzystując pozycję monopolisty na rynku systemów operacyjnych dla komputerów PC do destabilizacji rynku przeglądarek internetowych. Wspomniał też, że producent w zły sposób postępował z technologią Java opracowaną przez Suna.

"Jako część swojej zakrojonej na dużą skalę strategii wyznaczającej bariery dla aplikacji, Microsoft zastosował wiele taktyk mających na celu maksymalizację trudności w przenoszeniu aplikacji napisanych w Javie dla Windows na inne platformy i vice versa" - napisał sędzia w uzasadnieniu swojego wyroku.

Sun "jest zobowiązany do przyjrzenia się możliwości" wszczęcia procesu antymonopolowego z powództwa cywilnego przeciwko Microsoftowi, która powstała po ogłoszeniu werdyktu - poinformowała rzeczniczka Suna. Podkreśliła jednak, że firma musi dokładnie rozważyć zasadność takiego działania. Możemy zdecydować się na niepodejmowanie żadnych kroków. Na razie nie wiemy, jaki rodzaj działań podejmiemy i czy w ogóle to zrobimy. Musimy przeanalizować werdykt sędziego bardzo uważnie i bardzo wnikliwie" - dodała.

Sun obecnie walczy z Microsoftem na wokandzie, oskarżając go o pogwałcenie umowy licencyjnej dotyczącej technologii Java. Gdy w poniedziałek ogłoszono werdykt, firma szybko wypowiedziała się z przychylnością o orzeczeniu sędziego, wyrażając ponadto swoją wolę podziału Microsoftu na trzy niezależne firmy. Jej zdaniem pozwoliłoby to na zwiększenie konkurencyjności w branży.

Dodatkowo spór pomiędzy firmami zaostrza silne strategiczne porozumienie jakie Sun zawarł z Netscape Communications, należącym do America Online. To właśnie z popularnością przeglądarki internetowej Netscape walczył Microsoft, stosując monopolistyczne praktyki, i ostatecznie udało mu się zdominować ten rynek.

***

Microsoft nie może tworzyć aplikacji wykorzystujących Javę

Proces Microsoftu: sędzia wydał werdykt - producent Windows złamał prawo

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200