Sun rozdaje oprogramowanie

Ogłoszony w 2004 r. zamiar otwarcia systemu Solaris Sun Microsystems wprowadził w życie w pierwszej połowie 2005 r. Gdy w drugiej połowie roku okazało się, że system został pobrany przez 3,5 mln użytkowników i deweloperów, firma zaskoczyła świat ogłaszając, że otwiera całe swoje oprogramowanie serwerowe i narzędziowe (z wyjątkiem oprogramowania dla pamięci masowych), obiecując jego integrację z systemem Solaris w ramach Solaris Enterprise System.

Ogłoszony w 2004 r. zamiar otwarcia systemu Solaris Sun Microsystems wprowadził w życie w pierwszej połowie 2005 r. Gdy w drugiej połowie roku okazało się, że system został pobrany przez 3,5 mln użytkowników i deweloperów, firma zaskoczyła świat ogłaszając, że otwiera całe swoje i narzędziowe (z wyjątkiem oprogramowania dla pamięci masowych), obiecując jego integrację z systemem Solaris w ramach Solaris Enterprise System.

Sun rozdaje oprogramowanie

JOHN LOIACONO, wiceprezes Sun Microsystems odpowiedzialny za programowanie

Sun otworzył swoje oprogramowanie pomimo faktu, że forsowana przez niego polityka licencyjna oparta na relatywnie niedrogich subskrypcjach zaczęła przynosić efekty. Obecnie firma głosi, że zamierza zarabiać nie na licencjach, lecz na usługach wsparcia technicznego i na sprzęcie.

Integracja middleware z Solaris to efekt szerszego trendu.

Microsoft co chwila wzbogaca Windows Server 2003 w nowe usługi i funkcje. W ramach wersji R2 system serwerowy został wzbogacony o Microsoft Virtual Server 2005 na atrakcyjnych warunkach licencyjnych. Tylko patrzeć, jak częścią systemu stanie się oprogramowanie do zarządzania Microsoft Operations

Manager. Nie inaczej wypada także traktować brak jasnych sygnałów w sprawie dalszej przyszłości Exchange Server.


TOP 200