Sun przygotowuje układ UltraSparc IV+

Sun pracuje cały czas nad kolejną wersją układu UltraSparc (UltraSparc IV+), który nosi nazwę kodową Panther. Serwery wyposażone w układy Panther będą pracować dwa razy wydajniej niż serwery dysponujące układami UltraSparc IV.

Tak jak układ UltraSparc IV, tak i UltraSparc IV+ jest układem dwurdzeniowym. Jednak układ Panther będzie wytwarzany przy użyciu bardziej zaawansowanych technologii, dzięki czemu będzie dysponować większą pamięcią buforową i będzie taktowany szybszym zegarem.

Układ UltraSparc IV dysponuje pamięcią buforową 16 MB (8 MB na procesor), ale jest to oddzielny scalak. W przypadku układu UltraSparc IV+ pamięć buforowa 2 MB jest umieszczona na tym samym scalaku, a na oddzielnym scalaku znajduje się dodatkowa pamięć buforowa 32 MB. Układ będzie budowany przez Texas Instruments z wykorzystaniem technologii 90 nm. Znajdzie się na nim ok. 300 mln tranzystorów.

Układ UltraSparc IV+ ma być gotowy w połowie 2005 r., to jest rok po wprowadzeniu przez Sun na rynek układu UltraSparc IV. Pierwszy układ UltraSparc IV+ będzie taktowany zegarem 1,8GHz, a kolejne wersje produktu będą już taktowane szybszym zegarem (najwydajniejszy układ UltraSparc IV jest taktowany zegarem 1,2 GHz).

Sun ujawni więcej szczegółów o swoim nowym układzie CPU na jesiennym kongresie Fall Processor Forum (San Jose; Kalifornia).


TOP 200