Sun przygotowuje 12-procesorowy serwer

Sun zamierza wprowadzić na rynek 12-procesorowy serwer, w którym zastosuje wiele zaawansowanych rozwiązań, spotykanych do tej pory w dużo droższych systemach.

Szczegółowe dane o nowym serwerze, któremu Sun nadał nazwę Sun Fire v1280, były do niedawna dostępne na witryniehttp://sunsolve.sun.com. W dokumentacji technicznej można było przeczytać, że serwer będzie zawierać 12 procesorów UltraSPARC III taktowanych zegarem 900 MHz, a Sun dołączy do niego swoje najnowsze narzędzia do partycjonowania i rekonfigurowania systemu. Wprowadzając zaawansowane narzędzia do serwera średniej klasy (a takim jest system v1280), Sun ma nadzieję, że produkt stawi skutecznie czoła serwerom oferowanym przez innych dostawców, szczególnie przez IBM.

IBM dołącza już od pewnego czasu narzędzia do partycjonowania do oferowanych przez siebie serwerów niższej klasy, co spotkało się z uznaniem użytkowników. Sun nie zamierza pozostawać w tyle, stosując podobną strategię.

Zobacz również:

  • Dell przestrzega klientów przed wyciekiem danych
  • Mozilla stworzyła nową usługę, która usuwa nasze wrażliwe dane z internetu

Jak dotąd Sun nie ujawnił daty wprowadzenia serwera Sun Fire v1280 na rynek oraz nie poinformował, ile będzie kosztować.

Sun stara się już od pewnego czasu "pożenić" dwie linie produkowanych przez siebie serwerów - najwyższej i średniej klasy. Sun Fire v1280 (nazwa kodowa Lightweight 8) miał być wprowadzony na rynek jeszcze w 2002 r., a dokumentacja techniczna dla tego produktu została napisana we wrześniu 2002. Sun cały czas pracuje nad wprowadzeniem płyt głównych stosowanych przy produkcji serwerów najwyższej klasy do taniego serwera V880.

Nowe płyty główne, których schematy można znaleźć w dokumentacji on-line, usprawniają znacznie pracę serwera Sun Fire v1280, który oferuje dużo więcej zaawansowanych opcji niż inne serwery tej klasy produkowane przez Sun. Najbardziej zaawansowane serwery firmy Sun zawierają płyty główne, które obsługują mechanizmy dynamicznego partycjonowania i rekonfigurowania zasobów systemu; tańsze serwery, takie jak v880, v480 i v280, nie zawierają takich rozwiązań.

Technologia partycjonowania pozwala administratorowi uruchamiać na jednym serwerze kilka różnych aplikacji, z tym że każda korzysta z określonych zasobów (partycja) wydzielonych z serwera. Administrator może rekonfigurować partycje w przelocie (nie wyłączając serwera z eksploatacji), przypisując im potrzebne zasoby (wielkość pamięci, liczba procesorów, itd.). Model v1280 zawiera dwa porty Gigabit Ethernet, sześć gniazd PCI, jeden port Ethernet 10/100 i jeden port SCSI

Przyglądając się możliwościom tego produktu, serwer Sun v1280 można usytuować między serwerem v880 i serwerem wyższej klasy Sun Fire 3800. Serwer v1280 zawiera wiele rozwiązań spotykanych w serwerach średniej i najwyższej klasy, podczas gdy serwery popularne nie oferują takich opcji i są niejednokrotnie niewiele tańsze.

Wiadomo już, że płyty główne zastosowane w serwerach v1280 pojawią się w przyszłości w kolejnych modelach serwerów linii Netra (np. w modelu Netra 1280).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200