Sun oferuje nowe serwery Opteron i UltraSparc

Sun ogłosił 10 lutego, że zaczyna wprowadzać do swoje oferty nowe serwery, wśród których znajdują się systemy obliczeniowe oparte na procesorze Opteron oraz na najnowszej wersji procesora UltraSPARC.

Po umieszczeniu na rynku serwera Sun Fire V20z, Sun będzie drugim najważniejszym dostawcą, który oferuje systemy obliczeniowe oparte na procesorze Opteron (AMD). Serwer V20z pojawi się w ofercie firmy Sun w kwietniu i będzie dostępny w dwóch wersjach: jako system jednoprocesorowy lub dwuprocesorowy.

Sun oferuje nowe serwery Opteron i UltraSparc
Sun wprowadza też do swoich serwerów platformy Solaris nowe układy CPU architektury RISC, oznaczone symbolem UltraSparc IV. Jest to pierwszy procesor firmy Sun dysponujący dwoma rdzeniami. W ofercie firmy pojawi się pięć nowych systemów linii Sun Fire opartych na procesorze UltraSparc IV (na zdjęciu obok nowy serwer Sun Fire E25K).

Zobacz również:

  • Najszybszy Helios w Cyfronecie

Nowe produkty firmy Sun oznaczają, że Sun kontynuuje swoją strategię polegającą na wspieraniu silnej platformy RISC/Solaris, dzięki której zbudował na tym rynku tak silną pozycję, poszerzając jednocześnie swoją ofertę o serwery Opteron. Można w tym momencie powiedzieć, że platforma RISC to Sun. Proszę pamiętać, że Sun jest jedną z nielicznych firm, które nie poddały się latach dziewięćdziesiątych presji i nie uruchomiły produkcji serwerów x86, pozostając wiernym 64 bitowym systemom RISC.

Jednak rynek serwerów zmienił się w ostatnich latach. Popyt na serwery uniksowe zmalał, do czego przyczyniły się takie firmy jak Dell (produkujący wyłącznie serwery x86), HP i IBM, które zaczęły oferować tanie systemy obliczeniowe wyposażone w intelowskie procesory x86, pracujące pod systemami operacyjnymi Windows lub Linux. Stąd decyzja firmy Sun o wejściu na rynek serwerów opartych na architekturze x86.

Procesor Opteron ma tę zaletę, że może obsługiwać zarówno aplikacje 32 jak i 64 bitowe, i to z taką samą szybkością (oczywiście pod warunkiem, że serwer pracuje pod 64 bitowym systemem operacyjnym). Sun przystosował więc system Solaris do współpracy z procesorem Opteron. Użytkownicy serwerów firmy Sun opartych na procesorze Opteron będą mogli instalować na nich nie tylko system Solaris, ale też systemy linuksowe (Red Hat i SuSE Linux AG). Pozostaje kwestią otwartą, czy Sun zdecyduje się wprowadzić w przyszłości do swoich serwerów Opteron system Windows.

Serwer Sun Fire V20z kosztuje w podstawowej konfiguracji 2795 USD (jeden procesor Opteron 242, synchroniczna pamięć DDR RAM PC27001 333 MHz o pojemności 1 GB, dysk 36 GB, kontroler Ultra320 SCSI, dwa gniazda PCI-X, dwa porty Gigabit Ethernet). Serwer jest dostarczany bez systemu operacyjnego, ale Sun oferuje licencje na systemy Linux i Solaris w cenie poniżej 300 USD.

Sun oferuje też nowy serwer kasetowy noszący nazwę B200x. Serwer (wysokość 3U) jest wyposażony w intelowski procesor Xeon i kosztuje w podstawowej konfiguracji 3790 USD

Podczas gdy serwery wyposażone w procesor Opteron mogą obsługiwać mniej wymagające aplikacje (środowisko WWW), serwery oparte na procesorach UltraSparc IV mogą z powodzeniem obsługiwać ważne aplikacje biznesowe.

Nowy procesor UltraSparc IV ma dwa rdzenie, co w największym uproszczeniu oznacza, że na jednym układzie scalonym znajdują się dwa procesory UltraSparc III. Procesor został tak zaprojektowany, aby mógł w optymalny sposób korzystać z opcji wielowątkowości charakteryzującej system operacyjny Solaris. Użytkownicy mogą instalować nowe procesory bezpośrednio w serwerze, nie uruchamiając go ponownie, czyli nie wyłączając z eksploatacji.

Sun wprowadził do procesora UltraSparc IV szereg usprawnień, dzięki którym operacje zmiennoprzecinkowe są wykonywane dużo szybciej. Ma to duże znaczenie w przypadku uruchamiania wymagających aplikacji biznesowych, które wykonują wiele takich operacji.

Wśród pięciu nowych serwerów UltraSparc IV (Sun Fire E2900, Sun Fire E4900, Sun Fire E6900, Sun Fire E20K i Sun Fire E25K) każdy może znaleźć coś dla siebie: od systemu dwunastoprocesorowego do systemu wyposażonego w 106 procesorów. Serwery, które będę się pojawiać na rynku sukcesywnie w ciągu najbliższych miesięcy, kosztują od 98 955 do 825 000 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200