Sun odda produkcję w outsourcing?

Jak donosi dzisiejsze wydanie japońskiego magazynu Nihon Keizai Shimbun, Sun Microsystems prowadzi rozmowy w sprawie powierzenia produkcji swoich procesorów oraz serwerów klasy high-end koncernowi Fujitsu.

Rzecznik Sun Microsystems potwierdził, że Scott McNealy spotkał się prezesem Fujitsu, nie ujawnił natomiast o czym rozmawiali szefowie koncernów. Japoński dziennik powołując się na anonimowe źródło utrzymuje, że firmy prowadzą negocjacje w sprawie poszerzenia współpracy. Fujitsu, wieloletni partner Sun Microsystems, miałby zająć się produkcją wyższej klasy serwerów amerykańskiej firmy, oferowanych w przedziale cenowym powyżej 370 tys. USD. W tym segmencie Sun notuje największe spowolnienie sprzedaży.

Umowa obejmowałaby także szerszą współpracę nad architekturą SPARC, na jakiej opierają się procesory UltraSparc Suna i Sparc64 Fujitsu. Japoński koncern miałby przejąć produkcję procesorów Sun Microsystems. Amerykańska firma korzysta obecnie z usług Texas Instruments.

Zobacz również:

Sun Microsystems, w najbliższym czasie z pewnością nie zaniecha rozwoju platform SPARC czy środowiska Java – co sugerują firmie niektórzy analitycy. Nękany stratami finansowymi koncern, w oczekiwaniu na poprawę koniunktury, musi jednakże szukać źródeł oszczędności i optymalizować koszty. Przypomnijmy, że w zakończonym niedawno I kw. 2004 r. finansowego koncern odnotował kolejny 8-proc. spadek przychodów do 2,53 mld USD, a strata netto firmy wzrosła do 286 mln USD. Na wynikach Suna zaważył ponownie spadek sprzedaży serwerów wyższej klasy oraz techniczne problemy produkcyjne.


×