Sun i Dell mają powody do zadowolenia

Gartner donosi, że przychody ze sprzedaży serwerów i liczba sprzedanych serwerów wzrosły w drugim kwartale 2004 r. Swój procentowy udział na rynku wzmocniły Sun i Dell, co odbyło się kosztem HP i IBM.

Na rynek trafiło w tym okresie 1,6 mln serwerów (wzrost o 24,5% w porównaniu z drugim kwartałem 2003 r.).

Sun i Dell mają powody do zadowolenia

Gartner: światowy rynek serwerów w II kw. 2004 r. - udział producentów według wartości sprzedaży

Tak jak w poprzednich kwartałach, tak i w tym dostawy tanich serwerów opartych na systemach operacyjnych Linux oraz Windows wrastają szybciej niż dostawy serwerów uniksowych. Dostawy serwerów linuksowych wzrosły o 61,6%, a przychody ze sprzedaży tych serwerów wzrosły o 54,6%.

Zobacz również:

  • Gartner: rządowe wydatki na IT wzrosną o 5% w 2022 r.
  • TikTok zmienia strategię dotyczącą bezpieczeństwa danych
  • Raport specjalny Best in Cloud

Na rynku tanich serwerów dominują ciągle serwery wyposażone w procesory Xeon, chociaż coraz większym wzięciem cieszą się systemy obliczeniowe oparte na procesorach Opteron.

HP dostarczył na rynek 463 489 serwerów (pierwsze miejsce; wzrost o 22,7%), jednak Dell odnotował lepszą dynamikę wzrostu dostaw serwerów.

Sun i Dell mają powody do zadowolenia

Gartner: światowy rynek serwerów - II kw. 2004 r. - udział producentów według ilości sprzedanych sztuk

IBM dostarczył 238 721 serwerów (wzrost o 18,5%), ale zmniejszył swój udział na rynku. Sun dostarczył 90 487 serwerów (wzrost o 38,4%; najlepszy wynik).

Ogółem przychody wszystkich producentów serwerów wyniosły w drugim kwartale 11,5 mld USD (wzrost o 7,7%). Prowadzą tu firmy IBM, HP i Sun, które produkują drogie serwery uniksowe. Dell jest za tymi firmami, ponieważ koncentruje się na tańszych serwerach wyposażonych w 1 do 4 procesorów intelowskich.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200