Sun Microsystems masowo zwalnia

Koncern zapowiedział redukcję prawie 4 tys. miejsc pracy. Największe zwolnienia w historii firmy mają bezpośredni związek z większymi od przewidywanych stratami w pierwszym kwartale nowego roku obrachunkowego, rozpoczętego w lipcu br.

Zarząd Sun Microsystems poinformował, że dokona największych w historii firmy cięć personalnych. Pracę straci 3 900 osób, czyli ok. 9% wszystkich pracowników koncernu (jest ich na całym świecie 43 tys. osób). Zwolnienia mają pomóc firmie w wypracowaniu, w trwającym II kw. roku finansowego 2002, oszczędności rzędu 500 mln USD. Redukcje zatrudnienia są bezpośrednim przełożeniem słabych wyników finansowych Sun Microsystems za I kwartał nowego roku podatkowego.

Koncern spodziewa się bowiem większej straty niż zakładały wcześniejsze prognozy. Strata w tym okresie wyniesie prawdopodobnie od pięciu do siedmiu centów na akcję. Analitycy szacowali stratę na poziomie czterech centów na akcję. Przychody w I kw. zamkną się w przedziale 2,7-2,9 mld USD w porównaniu do 4 mld USD w tym samym okresie w roku 2000.

Zobacz również:

  • Polska jest dobrze przygotowana na pracę zdalną
  • Odwrót od globalizacji: procesory i układy półprzewodnikowe
  • Google Cloud Days – spotkanie przedsiębiorców i inżynierów w nowym biurze Google!

Na poziom przychodów Suna ze sprzedaży w okresie lipiec-wrzesień wpłynęła niższa sprzedaż serwerów. Analitycy szacują, że sprzedaż mogła być mniejsza nawet o 600 mln USD. Nie bez znaczenia na wynik koncernu będą miały amerykańskie wydarzenia z 11 września. Wstrzymanie przez wielu klientów korporacyjnych, przez okres kilku dni po zamachu, zamówień sprzętu, spowodowało, ze Sun stracił zamówienia na łączną sumę 200-300 mln USD.

Sun Microsystems planuje stać się ponownie rentownym podmiotem do połowy 2002 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200