Sukces na raty

Liczba 64-bitowych aplikacji dla platformy Opteron wciąż jest niewielka. Sytuacja powinna się zmienić w II połowie br.

Liczba 64-bitowych aplikacji dla platformy Opteron wciąż jest niewielka. Sytuacja powinna się zmienić w II połowie br.

Wprowadzone rok temu na rynek procesory AMD Opteron rozpoczęły kolejną wielką rewolucję technologiczną, w wyniku której przetwarzanie 64-bitowe trafi wkrótce pod przysłowiowe strzechy. Wsparcie 64-bitowych rozszerzeń architektury x86 przez Intela praktycznie to przesądza.

O boomie będzie można mówić dopiero wtedy, gdy do sprzedaży wejdą 64-bitowe wersje Windows XP i Windows Server 2003. To da impuls producentom aplikacji, którzy w większości spokojnie czekają na rozwój wydarzeń. Pierwsze jaskółki już jednak są.

Opteron na salonach

W liczbach bezwzględnych Opteron nie zyskał na razie dużej popularności - wg IDC w 2003 r. sprzedano ok. 35 tys. systemów z tymi procesorami w porównaniu z 5,3 mln wszystkich serwerów (0,7% udziału w rynku), ale dla AMD i tak był to sukces. Po pierwsze, po wielu kwartałach strat AMD odnotowała wreszcie zyski. Liczy się jednak to, że zaproponowana przez firmę platforma zyskała poparcie producentów serwerów - coś, o co AMD dotychczas bezskutecznie zabiegała.

Serwery z Opteronami na pokładzie zostały wprowadzone do oferty m.in. przez IBM, Sun i HP. Producenci instalowali dotąd Opterony w systemach 2-procesorowych uważanych za podstawowe. Pojawienie się urządzeń czteroprocesorowych (HP, a wkrótce Sun) świadczy, że AMD weszła do ligi korporacyjnej.

System pilnie potrzebny

Największym problemem, spowalniającym popularyzację 64-bitowej platformy x86, jest ograniczona liczba aplikacji. To zaś wynika w głównej mierze z opóźniającej się premiery Windows XP 64-bit. System ten pojawi się najwcześniej w połowie br. Firmy zainteresowane produkcyjną 64-bitową platformą x86 mają na razie do dyspozycji system SuSE Linux.

Jeśli chodzi o bazy danych, dostępny jest serwer IBM DB2, CA Ingres i MySQL (open source). Oracle przygotował pakiet SDK dla programistów, a wersja bazy danych obsługująca instrukcje 64-bitowe ma być dostępna za kilka miesięcy. Na wersję 64-bitową SQL Server (Yukon) trzeba zaczekać do pierwszej połowy 2005 r.

VMware zapowiedziała systematyczne wprowadzanie obsługi platform AMD64 i Intel EM64T we wszystkich swoich produktach w ciągu najbliższych 18 miesięcy. W pierwszej kolejności, już w czerwcu br., ma się pojawić aktualizacja VMware Workstation v. 4.5. Wersje 64-bitowe GSX Server i ESX Server pojawią się w przyszłym roku.

SAP, BEA Systems i Oracle na razie nie ujawniły planów wprowadzenia serwerów aplikacji Java przystosowanych do 64-bitowej platformy x86. IBM zapowiada, że kolejna wersja WebSphere będzie obsługiwać rozszerzenia 64-bitowe, na razie nie podaje jednak konkretnych dat.

Nie wszystko naraz

Przeniesienie aplikacji na platformę 64-bitową nie musi wiązać się ze zwiększeniem wydajności. Poprawa wyników w tej dziedzinie będzie dotyczyć baz danych i aplikacji wykorzystujących intensywne obliczenia. Pakiety narzędziowe czy sieciowe nie zyskają wiele - jeśli w ogóle - na wydajności. Ze względu na to, że architektury 64-bitowe są rozszerzeniami architektur 32-bitowytch, pośpiechu raczej nie ma.


TOP 200