Sukces japońskich naukowców

Miniaturyzacja nie zna granic

Miniaturyzacja nie zna granic

Toshiba Corp. ogłosiła, że w ośrodku badawczo-rozwojowym tej firmy uzyskano elektroniczną bramkę o rozmiarze 0,04 mikrometra, co otwiera drogę do budowy 100-gigabitowych układów pamięci i nowych typów superszybkich mikroprocesorów.

Naukowcy z Toshiby wykonali tranzystor w technice MOS (Metal Oxide Semiconductor) o rozmiarach mniejszych o 40% od najmniejszych dotychczas uzyskiwanych i potwierdzili jego normalną pracę w temperaturze pokojowej.

Nowa technologia Toshiby przełamuje kolejną barierę rozmiarów elementów półprzewodnikowych i ograniczenia technologiczne oraz fizyczne, które nie pozwalały na produkcję tranzystorów o rozmiarach sub-0,1 mikrometrowych - stwierdził dr Hiroshi Iwai z Toshiba Research and Development Center.

Należy się spodziewać, że japońskie osiągnięcie znajdzie zastosowanie w budowie przyszłych generacji superszybkich procesorów o ogromnej wydajności, choć na praktyczne wykorzystanie nowej technologii trzeba będzie zaczekać może nawet 10 lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200