Stylus Epsona

W pierwszych dniach marca br. Epson America Inc. rozpoczął na rynku amerykańskim sprzedaż drukarki atramentowej Stylus 800.

W pierwszych dniach marca br. Epson America Inc. rozpoczął na rynku amerykańskim sprzedaż drukarki atramentowej Stylus 800.

Drukarka zapewnia rozdzielczość 360 dpi i szybkość druku 150 znaków/min (dla 10 znaków/cal). Praca drukarki oparta jest o technikę MACH (Multilayer Actuator Head), opracowaną w Epson. Głowica drukarki działa na zasadzie efektu piezoelektrycznego, dzięki czemu wystrzeliwane krople tuszu posiadają lepszą jakość niż w technice Bubble-Jet (termicznej). Dodatkowo, 48 dyszowa głowica nie podlega procesom zużywającym ją w takim stopniu jak w metodzie termicznej. Wyposażono ją w 15 zestawów fontów typu mapa bitowa, 4 zestawy fontów skalowalnych. Standardowo jest sprzedawana z podajnikiem 100 arkuszy A4 i zasobnikiem na 30 arkuszy po procesie drukowania. Marco Boer, jeden z analityków rynku z IDC stwierdził, że "konkurencyjna cena, jakość i szybkość druku, marka produktu firmy Epson zapewniają jej duże znaczenie na rynku". IDC, firma która profesjonalnie analizuje rynek sprzętu związanego z informatyką, podaje, że od roku 1990 do roku 1992 ilość sprzedanych w USA drukarek atramentowych uległa potrojeniu - od 500 tys. do ponad 1,5 mln sztuk. Stylus 800 można obecnie kupić u resellerów za 450 USD. Uważa się, że wkrótce można ją będzie kupić w sieci popularnych sklepów za 350 USD.

Drukarka Stylus 800 była reklamowana już na styczniowym Komputer Expo'93 w Warszawie. Uważano wówczas, że na naszym rynku pokaże się pod koniec marca. Podano przy tym, że dysponuje ona wschodnioeuropejskimi zestawami znaków. Obecnie Stylus 800 występuje w ofercie dystrybutorów sprzętu Epson na Polskę.

Niezależnie od rozpoczęcia sprzedaży drukarki Stylus 800, firma Epson zaanonsowała wejście na rynek urządzenia, które umożliwi podłączenie jego drukarek matrycowych do komputerów typu Macintosh. Zestaw taki, zwany Epson Talk, zawiera płytkę z interfejsem do LocalTalk i odpowiedni sterownik. Epson Talk kosztuje 230 USD.


TOP 200