Student informatyki liczy że po studiach zarobi ponad 2 tys. zł

Doświadczenie zawodowe to zdaniem studentów kierunków informatycznych najważniejszy czynnik pomocny w znalezieniu pracy w IT, ważniejszy niż dyplom studiów wyższych czy znajomość języków obcych. Z ankiety przeprowadzonej przez Focus Telecom Polska, dostawcę rozwiązań IT dla biznesu, wśród studentów kierunków technicznych Politechniki Łódzkiej, wynika również, że oczekiwane wynagrodzenie studentów, z chwilą rozpoczęcia kariery zawodowej wynosi od 2 tys. do 2,5 tys. zł netto.

Na pytanie, co zdaniem ankietowanych może pomóc w znalezieniu pracy w branży IT, 25% z nich wskazało zdobyte doświadczenie zawodowe. Tuż za nim, z wynikiem 20%, uplasował się dyplom uczelni wyższej, a niewiele mniej studentów (15%) w odpowiedzi wskazało ukończone kursy czy zdobyte certyfikaty. Znajomość języków obcych pojawiła się na równi z cechami charakteru czy rekomendacjami.

"Studenci są coraz bardziej świadomi realiów panujących na rynku i oczekiwań pracodawców, a doświadczenie zawodowe do nich należy" - komentuje Michał Misiak, dyrektor IT Focus Telecom Polska i koordynator akcji rekrutacyjnej. Wiedza teoretyczna wyniesiona ze studiów to podstawa, którą dopiero po rozpoczęciu pracy w IT można rozwijać. Co więcej, każda firma posiada inną specyfikę i profil, wymaga więc od kandydata na pracownika trochę innych kompetencji. Z tego punktu widzenia każde doświadczenie zawodowe, niezależnie od tego ile trwa, jest dla osoby rozpoczynającej karierę w IT bardzo cenne.

Zobacz również:

  • Dlaczego warto rozważyć przebranżowienie do IT?

W poszukiwaniu pracy większość ankietowanych wykazuje się dużą samodzielnością. Na indywidualne rozsyłanie CV, bez pomocy serwisów ogłoszeniowych czy znajomych, decyduje się 36% studentów. Wyniki ankiety wskazują, również że z chwilą rozpoczęcia kariery zawodowej większość studentów oczekiwałaby wynagrodzenia w przedziale 2 - 2,5 tys. zł netto, które po roku pracy najchętniej widzieliby na poziomie od 3 do 4 tys. netto miesięcznie. Ankietowani niechętnie myślą jednak o zmianie miejsca zamieszkania na potrzeby pracy, nawet jeśli wiązałaby się ona z wyższymi zarobkami. Tylko 30% z nich zdecydowałoby się na pracę poza miejscem zamieszkania, jeśli zarobki byłyby wyższe o 30 lub 50%. Większość z nich preferuje pracę o charakterze stacjonarnym (42%), na miejscu w firmie. "Dla osób rozpoczynających pracę w IT ważna jest stabilizacja, a to zagwarantować może im stała, a nie projektowa praca" - komentuje Michał Misiak z Focus Telecom Polska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200