Stu chińskich spawaczy

Po co e-administracja?

Dyskusyjną przydatność niektórych zastosowań elektro-nicznej administracji też najlepiej zweryfikuje sam rynek, który zapewne chętnie skorzysta z ułatwień w dostępie do infrastruktury, oferując użytkownikom atrakcyjne aplikacje interaktywnej telewizji.

Korzyści dla obywatela wynikające z załatwiania urzędowych spraw przez Internet nie są zbyt wielkie, chociaż liczba użytkowników serwisów internetowych administracji będzie stopniowo rosła. Obywatele chcą być po prostu szybko i sprawnie obsłużeni w urzędzie, bez względu na to czy - w zależności od przyzwyczajeń i upodobań - komunikują się z urzędem przez telefon, Internet, listownie lub osobiście. Nowe technologie nie gwarantują, że użytkownicy staną się innowacyjni, ale są do tego niezbędne. "Za mało jest ludzi, którzy wiedzą, że kreatywność jest kluczem do rozwoju" - mówi Michał Kleiber, prezes PAN. Wtóruje mu Jan Olbrycht, który podkreśla, że "wciąż nie ma debaty publicznej nad modelem rozwojowym".

Budżet rządzi

Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska zaproponowała wreszcie likwidację funduszy celowych i gospodarstw pomocniczych. Ich cele ma przejąć bezpośrednio budżet państwa. Od strony spójności budżetu i poprawy jego konstrukcji, decyzja jak najbardziej uzasadniona, ale... „W jaki sposób wypłacimy większe pensje informatykom, dzisiaj zatrudnianym w gospodarstwach pomocniczych?” – mówią szefowie działów IT w administracji rządowej i samorządowej.

Przykładowo, nowo zatrudniani informatycy w MSWiA, zajmujący się systemem PESEL 2, podwładni wiceministra Piotra Piętaka, trafiają formalnie na listę płac w gospodarstwie pomocniczym tego resortu. Przypominamy, że gospodarstwo pomocnicze zarabia pieniądze na kontraktach wewnętrznych, ale może też brać zlecenia z zewnątrz. W konsekwencji pensja pracowników gospodarstwa jest wyższa od średniej resortowej, i to na tyle, że jest atrakcyjna dla młodych informatyków. Gdyby już teraz zlikwidować taką formę zatrudnienia, MSWiA nie miałoby jak zapłacić im większej pensji, co groziłoby ucieczką pracowników i klapą projektu PESEL 2. „Na szczęście ta decyzja wejdzie w życie w 2009 r. Liczę, że do tego czasu zakończymy budowę PESEL 2??” – mówi Piotr Piętak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Nie wyjaśnia to jednak skąd wziąć pieniądze na fachowców w administracji, kiedy rygory budżetu ograniczają zarobki w administracji, zaś obecna władza lubi jak wiedza o publicznych systemach teleinformatycznych zostaje w administracji. Zostaje, dopóki ktoś chce tam pracować za pensję pozwalającą odczuwać satysfakcję z wykonywanych zadań.

Sławomir Kosieliński

Trzeba pamiętać, że wśród celów informatyzacji najważniejsze są te, które konfrontują innowacyjne projekty z jakością życia i pracy obywateli, konkurencyjnością polskiej gospodarki wobec innych państw, szansami edukacyjnymi i dostępem do informacji.

XI Konferencja Miasta w Internecie odbyła się w dniach 27-29 czerwca 2007 r. w Zakopanem. Computerworld był jej patronem medialnym.


TOP 200