Street View pod okiem Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych

16 czerwca specjalne samochody Google, wyposażone w sprzęt do fotografowania ruszyły w Polskę. Pojawiły się w Gdańsku, w regionie Poznania, Krakowa, Wrocławia i Warszawy. W maju usługą zainteresował się Generalny Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Kontrola wykazała drobne uchybienia.

GIODO rozpoczęło w maju kontrolę Street View ponieważ usługa budziła na świecie wiele kontrowersji i problemów związanych z ochroną danych osobowych. W 2010 r. samochody Google nie wyjechały na nasze drogi w ogóle - miało to związek z aferą ze szpiegowaniem niezabezpieczonych sieci WiFi przez aparaturę pojazdów Google Street View. Kontrola Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych stwierdziła uchybienia w przygotowywanej przez Google usłudze Street View. Zdaniem GIODO są one jednak drobne i formalne.

Inspektorzy GIODO stwierdzili m.in. że wbrew przepisom ustawy o ochronie danych osobowych Google nie wyznaczył administratora bezpieczeństwa informacji, kierowcy samochodów należących do Google mieli dostęp do fotografii przed anonimizacją, chociaż nie mieli stosownych uprawnień. Stwierdzono też drobniejsze uchybienia w dokumentach - ewidencji osób upoważnionych do przetwarzania danych oraz polityce bezpieczeństwa i instrukcji zarządzania systemem służącym do przetwarzania danych - czytamy na portalu tvn24.pl

Zobacz również:

  • Sprzedaż infrastruktury chmurowej stale wzrasta
  • Opłata reprograficzna to kolejny zły pomysł
  • Dzień Ochrony Danych Osobowych

Generalny inspektor ochrony danych osobowych dr Wojciech Wiewiórowski ocenia jednak, że uchybienia popełnione przez Google były drobne i formalne "Oceniłbym je jako drobne, dotyczące raczej formalnej strony przygotowania do zbierania zdjęć na terenie Polski, niedotyczące ewentualnego wycieku danych czy też przekazywania danych nieuprawnionym podmiotom. Raczej chodziło o uzupełnienie formalnych procedur, które były wymagane, niż o coś, co moglibyśmy potraktować jako poważny zarzut" - mówi Wiewiórowski. I dodaje, że Google Polska zgodził się z wynikami kontroli i uchybienia usunął.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200