Strategie zatrudnienia: Xerox Polska

Mimo że lokalnie mamy dużą swobodę jeśli chodzi o podejmowanie decyzji, to wciąż jesteśmy częścią międzynarodowej korporacji. Daje nam to możliwość czerpania wiedzy z innych rynków, dzielenia się nią z pracownikami i stymulowania w ten sposób ich rozwoju. Wiedza taka dostępna jest również podczas pracy nad wspólnymi, międzynarodowymi projektami w tzw. wirtualnych zespołach.

Jak wygląda proces rekrutacji? Na co zwraca się uwagę przy rozmowach?

Po pierwsze, jeśli pojawi się wakat, patrzymy, czy mamy odpowiednich na to stanowisko kandydatów wewnątrz organizacji, i czy przekazanie im nowych obowiązków stanowiłoby dla nich impuls w rozwoju zawodowym. Równolegle szukamy potencjalnych kandydatów na rynku, zazwyczaj przy pomocy agencji zewnętrznych. Sami nie mamy bowiem zbyt dużych zasobów w dziale HR. Tymczasem do najbardziej utalentowanych osób trzeba zwrócić się osobiście. Pierwsza rozmowa z kandydatem następuje w agencji, następna z wybranymi przez nią osobami u nas. W ramach rozmowy kwalifikacyjnej dajemy do rozwiązania 3-4 zadania odzwierciedlające prawdziwe, biznesowe problemy potencjalnych klientów. Niekiedy przeprowadzamy też testy osobowościowe. Zależy to od poszukiwanych kompetencji.

Czy Xerox Polska poszukuje aktualnie dużej liczby specjalistów IT? Czy rekrutują ich Państwo także do łódzkiego centrum usług ACS?

W Polsce Xerox i ACS wciąż traktowane są jako niezależnie podmioty. Także więc procesy rekrutacyjne prowadzone są niezależnie. Wiem, że w Łodzi poszukują pracowników do centrum usług. Szybko rozwija się także Xerox Polska. W naszym Business Continuity Center w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zatrudniliśmy aż 25 osób! Choć nie chciałbym tworzyć obrazu, że stale poszukujemy nowych pracowników. Wszystko zależy od prowadzonych projektów. Wyjątkiem są stanowiska w działach sprzedaży i presales. W drugim przypadku wśród kandydatów cenimy połączenie wiedzy biznesowej i technicznej. Rolą tego typu pracowników jest bowiem rozpoznanie potrzeb klienta, niekiedy także tych ukrytych, a następnie przełożenie na ich architekturę naszych rozwiązań.


TOP 200