Strategia .NET dla Linuxa

Microsoft przedstawi zestaw narzędzi z rodziny .NET, dla systemów innych niż Windows.

Microsoft w przyszłym tygodniu przedstawi oprogramowanie, które pozwoli rozwiązaniom stworzonym na bazie technologii .NET pracować na komputerach z systemami operacyjnymi innymi niż Windows. "Twórcy serwisów WWW działających np. na platformach Linux, będą mogli korzystając z naszej technologii tworzyć i oferować nowe usługi. Naszym celem nie jest nakłanianie użytkowników do zmiany oprogramowania na Windows. Zamierzamy jedynie zaoferować narzędzia umożliwiające budowę serwisów za pomocą technologii .NET, na bazie innych systemów operacyjnych" - powiedział Steve Balmer, dyrektor wykonawczy Microsoft.

Steve Balmer nie podał bliższych szczegółów dotyczących nowych narzędzi dla technologii .NET. Oświadczył jednocześnie, że wszelkie informacje zostaną udostępnione na specjalnej konferencji, planowanej na przyszły poniedziałek. Zdradził jedynie, że zestaw narzędziowy .NET będzie posiadał wsparcie dla technologii Java. "Nie będzie to jednak Java 2 Enterprise Edition, lecz specjalna wersja tego języka dla tworzenia aplikacji na potrzeby .NET" - dodaje Steve Balmer.

Zobacz również:

  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI
  • Zmiany u największych sprzedawców Apple w Polsce

Java 2 Enterprise Edition (J2EE) to najnowsza wersja tego języka stworzona przez Sun Microsystems. Przez długi okres czasu procesowała się ona z Microsoft, zarzucając konkurentowi nie przestrzeganie warunków licencyjnych odnośnie platformy Java. Ostatecznie, koncern z Redmond zgodził się na zapłacenie Sun ponad 20 mln USD. Zrezygnował także z praw korzystania z nowo opracowanych wersji języka.

W najbliższym czasie należy spodziewać się wzmożonej rywalizacji rynkowej pomiędzy obiema firmami. Sun w odpowiedzi na działania Microsoft, przedstawił swoją własna inicjatywę dotyczącą usług sieciowych - Sun ONE (Open Net Environment), która opiera się właśnie na języku Java.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200