Stracona pozycja WiMAX wobec Long Term Evolution

Czemu tak ważne są inwestycje w technologie transmisji danych?

Wiążą się z nowego rodzaju usługami, które będą mieć coraz większy udział w przychodach operatorów. Niedawno wprowadziliśmy możliwość dokonywania płatności mobilnych np. za parkowanie w centrum Warszawy. Przyszłość to także usługi lokalizacyjne. Kiedyś polegały np. na prezentowaniu informacji o pozycji samochodów należących do floty danego klienta. Dziś związane są z bieżącym położeniem abonenta i mogą być wykorzystywane w reklamie.

Czy - aby zapewnić szerokopasmową transmisję danych - nie prostsze byłoby wejście w WiMAX? UKE prowadzi przetargi na odpowiednie częstotliwości...

Jakie nowe technologie komórkowe czekają na nas w najbliższej przyszłości. Rozmowa z Henrykiem Hruszką, nowym szefem bydgoskiego ośrodka R&D Alcatel-Lucent.

WiMAX stracił swoją szansę. Od kilku lat mówi się o tej technologii, ale jak dotąd nie widać dużych inwestycji. Dla operatorów naturalnym rozwojem ich sieci jest konkurent WiMAX - Long Term Evolution (LTE). Technologia ta oferuje dziś nawet 150 Mb/s w kierunku do abonenta, czyli ok. 10 razy więcej niż HSDPA. Prawdopodobnie pierwszym operatorem, który zainwestuje w sieć LTE, będzie japoński NTT DoCoMo. Zrobi to już w 2009 r.

Kiedy można się spodziewać rozpoczęcia jej budowy w Polsce?

My pierwsze inwestycje w LTE planujemy na rok 2010 lub 2011.

Jakie korzyści - poza większą prędkością transmisji danych - da klientom LTE w sieci Plus? Może zasięg w całej Polsce?

Nie oczekiwałbym, aby LTE miała tak szeroki zasięg na początku. Ale za kilka lat może stać się standardową technologią na dużych obszarach. LTE pozwoli na rewolucję w zakresie transmisji danych, umożliwiając udostępnienie wielu, nieznanych dzisiaj usług wymagających przesyłu dużej ilości danych, np. telewizji wysokiej rozdzielczości HD, telekonferencji w 3D, wymiany treści i wielu innych.


TOP 200