Stirling, czyli bezpieczeństwo od Microsoftu

Koncern zapowiada oprogramowanie zabezpieczające nowej generacji. Pakiet, na razie znany jedynie pod roboczą nazwą Stirling, ma umożliwić użytkownikom korporacyjnym kompleksową ochronę firmowych zasobów. Jego prezentacja odbędzie się podczas rozpoczynającej się w poniedziałek w San Francisco konferencji RSA.

Przez kilka minionych miesięcy Microsoft bez specjalnego rozgłosu prezentował wybranym klientom wczesne testowe wersje Stirlinga - z nieoficjalnych zapowiedzi wynika, że na RSA Conference w przyszłym tygodniu firma pokaże uczestnikom pierwszą wersję beta. Rzeczywiście, w oficjalnym programie spotkania znalazły się dość lakonicznie opisane prezentacje Microsoftu, na których przestawione mają zostać "nowe technologie".

Warto wspomnieć, że Microsoft już od kilku lat dość śmiało poczyna sobie w sektorze rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa przeznaczonych dla klientów korporacyjnych - koncern oferuje oprogramowanie zabezpieczające o nazwie ForeFront. Przedstawiciele firmy oraz wtajemniczeni analitycy mówią jednak, że Stirling będzie zdecydowanie bardziej kompleksowym rozwiązaniem - jego zadaniem będzie zaspokojenie wszystkich potrzeb firmy z zakresu bezpieczeństwa informatycznego.

Wskazane pożądne testy

"Stirling to oprogramowanie stworzone z myślą o zabezpieczeniu różnych obszarów - sieci, serwerów oraz klientów. Z uwagi na tą złożoność Microsoft musi starannie koordynować prace nad tym produktem. Oznacza to też, że beta testerzy będą musieli bardzo starannie zająć się swoją pracą i sprawdzić to oprogramowanie we wszystkich zastosowaniach - a nie tylko przetestować firewall czy zabezpieczenie komputera" - komentuje Ronald Beekelaar, konsultant IT dobrze obeznany z produktami z linii ForeFront. Jego zdaniem, jeśli Microsoft zrealizuje swoje zapowiedzi i stworzy produkt o odpowiednich "zdolnościach" w zakresie raportowania i zarządzania firmową infrastrukturą, to Stirling może być interesującym rozwiązaniem dla menedżerów IT szukających oprogramowania, które pozwoli im na zapewnienie bezpieczeństwa całej firmowej infrastruktury informatycznej .

Z zapowiedzi Microsoftu wynika, że faza beta nowego produktu potrwa do końca tego roku. Finalnej wersji Stirlinga można spodziewać się ok. czerwca 2009 r.

Nie tylko Microsoft

Informacje o nowościach Microsoftu z zakresu bezpieczeństwa są zwykle starannie śledzone przez branżę, jednak tym razem koncern z Redmond nie jest jedyną firmą, która ogłosić ma ważne nowiny. Analitycy z niecierpliwością czekają również na ogłoszenie planów IBM-a, który zaprezentować ma nowe projekty z zakresu bezpieczeństwa, a także wystąpienia przedstawicieli koncernu EMC, którzy przejął niedawno kilka firm (m.in. Tablus, Network Intelligence oraz Documentum) i prawdopodobnie przedstawi nowe plany rozwoju.

Istotna będzie także z pewnością prelekcja, którą zamierza wygłosić szef firmy Symantec, John Thompson, a także prezentacja Seagate'a - firma przedstawi nowe produkty wyposażone w zaawansowane funkcje ochrony danych.

Co ciekawe, podczas tej edycji RSA Conference wśród prelegentów po raz pierwszy zjawi się kilku cenionych specjalistów ds. bezpieczeństwa, którzy do tej pory zwykle wybierali udział w konferencji BlackHat. W minionych latach obie imprezy odbywały się w tym samym czasie - tym razem udało się zgrać terminarz tak, że część ekspertów zdoła odwiedzić obie konferencje. Łącznie w programie tegorocznej RSA Conference (odbędzie się ona w dniach 7-11 kwietnia w San Francisco) znalazło się ponad 220 najróżniejszych prelekcji, odczytów, dyskusji, prezentacji i spotkań.


TOP 200