Steve Ballmer wysyła Office 2013 w chmury

Firma Microsoft zapowiedziała radykalne odświeżenie MS Office - jednego ze swoich najważniejszych i najbardziej dochodowych produktów. Steve Ballmer ogłosił na specjalnej konferencji, że w przyszłości punktem wyjścia do prac nad tym produktem będzie usługa Office 365. Zaprezentowano też wersję testową MS Office 2013, w pełni przystosowaną do pracy na ekranach dotykowych i spójną z interfejsem Metro UI (znanym z Windows 8).

Oprogramowanie, które wersję beta udostępniono wczoraj - czyli Office 2013 - będzie co prawda instalowane w systemie, ale prowadzący, zwołaną znienacka konferencję, Steve Ballmer już zapowiedział, że przyszłość Office znajduje się w chmurach. "To jest nowa generacja Office, w której podstawą są usługi. To wydanie od początku było tworzone jako rozwiązanie chmurowe" - tłumaczył szef Microsoftu.

Office 2013 ma być w pełni przystosowany do pracy na ekranach dotykowych - zarówno tych obsługiwanych wyłącznie palcami, jak i za pomocą stylusa (rysika). Oczywiście, Microsoft zapewnia, że równie wygodnie będzie się na nim pracowało wykorzystując tradycyjny zestaw mysz + klawiatura.

Zobacz również:

  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Omawiamy wszystkie rodzaj standardu PoE

Ballmer zapowiedział, że nowy Office będzie preinstalowany na każdym urządzeniu wyposażonym w system Windows RT (czyli na tabletach z procesorami ARM). Na tę wersję - nazwaną Office Home and Student 2013 RT - będą składały się aplikacje Word, Excel, PowerPoint and OneNote.

Koncern będzie też wciąż oferował Office 365 - który będzie silnie zintegrowany z innymi usługami koncernu. W jego skład będą wchodziły aplikacje Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Publisher oraz Access.

Nowy Office 365 będzie dostępny w kilku wydaniach - m.in. Office 365 Home Premium (subskrybent otrzyma dodatkowo 20 GB przestrzeni dyskowej w usłudze Skydrive oraz pakiet 60 minut na połączenia głosowe w Skype), Office 365 Small Business Premium (biznesowa poczta e-mail, narzędzia do prowadzenia telekonferencji) oraz Office 365 ProPlus (przeznaczona dla dużych firm i korporacji). Co ważne, z chmurowych wersji Office'a będzie można korzystać maksymalnie na pięciu różnych komputerach (w wariancie Pro Plus), i to zarówno w Windows, jak i w Mac OS X.

Firmy, które nie zdecydują się na wdrożenie w pełni chmurowego Office'a, wciąż będą mogły korzystać z wersji standardowo instalowanej w systemie - przeznaczone dla nich wydanie nazywać się będzie Office Professional Plus 2013 (w jego skład wejdą Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access, Publisher oraz Lync). Steve Ballmer podkreślał jednak, że "desktopowe" wydania Office 2013 będą dużo ściślej niż poprzednie wersje zintegrowane z chmurowymi usługami koncernu (np. Skydrive).

Microsoft na razie nie poinformował, czy planuje przygotować MS Office 365 w wersjach dla Androida i iOS - aczkolwiek rzeczniczka przyznała, że w nowym Sharepoincie pojawią się aplikacje stworzone z myślą o dominujących systemach mobilnych.

Więcej informacji znaleźć można na stronie Microsoftu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200