Ster-Projekt łączy się z ABG

"Planowane połączenie Ster-Projektu z ABG ma na celu umocnienie pozycji pierwszej z tych firm na rynku produkcji oprogramowania oraz rozwiązań IT dla administracji publicznej" - można przeczytać w oficjalnym komunikacie. Transakcja ma także zwiększyć szanse nowej spółki - występującej pod nazwą ABG Ster-Projekt - w projektach finansowanych z funduszy europejskich. Nie jest też niespodzianką, że głównym akcjonariuszem nowej spółki będzie Prokom.

Dotychczasowi akcjonariusze Ster-Projektu będą w posiadaniu jedynie ok. 27% akcji ABG Ster-Projekt. Oznaczać to może także zmiany w kierownictwie nowo powstałej spółki. Jej prezesem zarządu może zostać Dariusz Brzeski, obecny prezes ABG.

W ramach połączenia, obecni akcjonariusze ABG w zamian za 4648 swoich akcji otrzymają pakiet prawie 46,5 mln akcji Ster-Projektu. Wartość transakcji szacowana jest na ok. 328 mln zł. Obecnie w obrocie publicznym jest 17,5 mln akcji Ster-Projektu o szacunkowej wartości 123 mln zł.

Wszystko wskazuje na to, że ABG Ster-Projekt będzie kontrolowana przez Prokom Software, który ma obecnie 12% akcji Ster-Projektu i 2% akcji ABG SA. Prokom zawarł bowiem wczoraj (14 grudnia) umowę warunkową nabycia dodatkowych 41% akcji ABG od spółki NET Technology, za 103 mln zł. Integrator będzie musiał wyłożyć na zakup jedynie 24,16 mln zł, gdyż Net Technology jest dłużna Prokomowi 78,84 mln zł. Transakcja wymagająca zgody UOKiK, powinna zostać zrealizowana jeszcze w tym lub na początku przyszłego roku. Dłużej potrwa natomiast połączenie ABG i Ster-Projektu, które ma się zakończyć do grudnia 2005 r. W powstałej w wyniku fuzji spółce Prokom będzie miał ok. 30% akcji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200