Staż - furtka do kariery

Choć zatrudnienie w firmie, w której odbywało się staż, nie jest najpopularniejszą formą zdobywania zatrudnienia, to tego typu aktywność pomaga w znalezieniu pracy.

Rekruterzy zajmujący się poszukiwaniem specjalistów do pracy w branży IT mówią, że informacje o odbytych stażach i praktykach bardzo często pojawiają się życiorysach młodych ludzi, wchodzących na rynek pracy i są niewątpliwym atutem przy wyborze kandydata do pracy.

Większe szanse na sukces

Zdaniem Magdaleny Nalazek-Migoń, prezesa zarządu w Trinity Recruitment, praktyki i staże studenckie są szczególnie cenne dla studentów w czasie przygotowywania prac inżynierskich i magisterskich. Dzięki nim studenci mogą napisać ciekawe prace oparte na rzeczywistych danych i procesach zachodzących w firmach, w których odbywają staże. "Poza tym na stażach można się dużo nauczyć i pracodawcy to doceniają. Na pewno odbyte staże i praktyki studenckie są przez pracodawców wysoko punktowane i zwiększają szanse na zatrudnienie. Poza tym pozwalają sprawdzić młodym ludziom, w jakich zadaniach dobrze się czują, a później wybrać lepszą drogę zawodową, dostosowaną do ich umiejętności i charakteru" - mówi Magdalena Nalazek-Migoń.

70% absolwentów kierunków informatycznych deklaruje, że po studiach ma stałą pracę

16% absolwentów deklaruje, że ich praca jest kontynuacją praktyki lub stażu

Zwiększenie swojej wartości na rynku pracy to jedno. Drugim aspektem jest możliwość otrzymania oferty stałej pracy od firmy, w której odbywa się staż lub praktyki. Zdaniem przedstawicieli uczelnianych biur karier, w przypadku inżynierów pozostawanie w firmie po odbyciu stażu jest dość częste. Niektóre uczelnie to monitorują. "Od 2009 r. badamy losy zawodowe absolwentów Politechniki Łódzkiej za pomocą specjalnie stworzonego na nasze potrzeby systemu. Według zebranych odpowiedzi, ponad 70% absolwentów kierunków informatycznych w chwili ukończenia studiów deklaruje, że ma stałe zatrudnienie. Rok po ukończeniu studiów 16% twierdzi że zatrudnianie to było kontynuacją praktyki lub stażu" - podaje Grzegorz Kierner, kierownik Biura Karier Politechniki Łódzkiej. Z kolei z badania losów absolwentów Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki przeprowadzonego w 2011 r. wynika, że tylko 2% absolwentów uczelni pracuje w firmie, w której odbywało staż zawodowy. Większość absolwentów znalazła pracę z ogłoszenia w internecie (33%) lub dzięki znajomościom (33%).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200