Startuje zależna od Intela firma produkująca układy FPGA

Amerykański producent procesorów zdecydował iż będzie dalej produkować chipy typu FPGA. Dlatego powołał do życia zależną od niego firmę Altera, która zajmie się projektowaniem i produkcją układów scalonych tego rodzaju.

Grafika: Altera

Nazwa Altera nie jest przypadkowa. Intel kupił bowiem firmę noszącą taką właśnie nazwę w 2015 roku. Zapłacił za nią 16,7 mld USD mając na uwadze fakt, iż produkuje ona układy scalone, bez których jego oferta byłaby niekompletna. Chodzi o programowalne układy scalone FPGA (Field-Programmable Gate Array). Altera rozpoczęła działalność jako samodzielna firma na początku roku, ale Intel dopiero w zeszłym tygodniu poinformował oficjalnie opinię publiczną o tym, że wystartowała.

Wiadomość tę przekazał sam dyrektor generalny Altery (Sandra Rivera). Pojawia się ona kilka miesięcy po tym, jak Intel po raz pierwszy zapowiedział plany wydzielenia grupy Programmable Solutions Group. Jej zadanie polegało na opracowaniu planu produkcji energooszczędnych układów FPGA, które charakteryzują się niskim poborem mocy. FPGA to rodzaj konfigurowalnego układu scalonego, który jest programowany przez klienta już po jego wyprodukowaniu. Szacuje się, że przychody na rynku układów FPGA zamkną się w tym roku kwotą co najmniej 55 mld USD.

Zobacz również:

  • Oto najszybsza na świecie pamięć DRAM LPDDR5X
  • Premiera nowego układu AI firmy Intel

Altera będzie na nim konkurować głównie z odwiecznym rywalem Intela, jakim jest AMD. Mając na uwadze rozwój układów FPGA, AMD dokładnie dwa lata temu przejęło firmę Xilinx, a także szereg pomniejszych producentów układów tego typu, takich jak Lattice Semiconductor. Układy FPGA cieszą się dużą popularnością , są bowiem stosowane np. w wielu implementacjach IoT oraz w automatyce przemysłowej. Mając w ofercie układy FPGA, Intel będzie odgrywać na tych rynkach dużo większą rolę.

Szef Altery nakreślił już mapę drogową produkcji układów FPGA, wymieniając od razu nazwy kilku produktów, które pojawią się w jego ofercie. Agilex 9 (układ FPGA mający zastosowanie w produkcji radarów, sprzętu woskowego i w pojazdach kosmicznych; Agilex 7 z serii F i I (układ używany w centrach danych do obliczeń wymagających dużych przepustowości); Agilex 5 (układ FPGA wykorzystujących sztuczną inteligencję, znajdujący zastosowanie w aplikacjach wbudowanych oraz uruchamianych na obrzeżach sieci komputerowych).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200