Startuje Chmura Krajowa, do której swój akces zgłosiły ostatnio dwie spółki Asseco

Rusza Chmura Krajowa, a swój akces do tej inicjatywy zgłosiły w ostatnim czasie kolejne dwa podmioty: Asseco Poland i Asseco Data Systems . W ramach podpisanych umów ramowych z Chmurą Krajową obie spółki będą świadczyć usługi integracyjne, a także dostarczać jej własne oprogramowanie.

Wcześniej operator Chmury Krajowej podpisał podobne umowy z trzema innymi firmami: Accenture, DXC Technology i Sygnity. Spółka technologiczna, która jest operatorem tej krajowej chmury obliczeniowej, powstała w czwartym kwartale zeszłego roku. Jej dwaj współzałożyciele to bank PKO BP oraz Polski Fundusz Rozwoju.

Operator Chmury krajowej poinformował, że jeszcze w tym miesiącu mają ruszyć trzy serwerownie wchodzące w skład chmury; Jej pierwszym użytkownikiem będzie bank PKO BP, który już przystąpił do tworzenia i testowania usług świadczonych przez to środowisko.

Zobacz również:

  • Wyniki XII konkursu Computerworld Best in Cloud
  • Jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych AI, ten chmurowy system nie ma sobie równych

Spółki z Grupy Asseco będą w ramach współpracy z Chmurą Krajową dostarczać zarówno własne produkty, jak również usługi związane z przejściem na nowy model funkcjonowania.

Asseco Poland w ramach współpracy, będzie dostarczało do niej własne produkty i usługi związane z administracją, utrzymaniem i bezpieczeństwem samej Chmury Krajowej, a także rozwiązania dedykowane dla jej przyszłych klientów.

Z kolei Asseco Data Systems będzie wdrażać i udostępniać swoje rozwiązania również w oparciu o infrastrukturę Chmury Krajowej. ADS dysponuje również własną chmurą w modelu IaaS, CaaS oraz PaaS, dzięki czemu może realizować z Chmurą Krajową wspólne wdrożenia hybrydowe. Uzupełnia też jej usługi rozwiązaniami umożliwiającymi zachowanie ciągłości działania na wypadek awarii DRaaS (Disaster Recovery as a Service).

Komentując fakt podpisania umów ramowych z Chmurą Krajową, Tomasz Buczak (Head of Asseco Innovation Hub w Asseco Poland) powiedział, „Chmura Krajowa to jedna z najważniejszych inicjatyw IT w Polsce w najbliższym czasie. Ma ona ułatwić polskim przedsiębiorcom dostęp do rozwiązań obniżających koszty utrzymania infrastruktury IT, przy jednoczesnej maksymalizacji poziomu bezpieczeństwa. Nasze doświadczenie i pozycja największego na polskim rynku producenta oprogramowania doskonale wpasowuje się w ten trend rozwoju rynku IT, dlatego współtworzenie tej inicjatywy jest dla nas przedsięwzięciem naturalnym”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200