Starszy flagowiec czy nowszy średniak - jaki smartfon do biznesu?

Wielu administratorów IT stoi przed wyborem zakupu nowych smartfonów służbowych. Czy zakup starszego urządzenia z wyższej półki jest lepszym rozwiązaniem?

Organizacje na stanie swoich środków trwałych mają najcześciej od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy urządzeń mobilnych. Smartfony wykorzystywane w organizacjach bardzo często kupowane są w ramach biznesowych umów pomiędzy firmą, a operatorem sieci komórkowej. Administratorzy i dyrektorzy IT na preferencyjnym warunkach dokonują zakupu usług telekomunikacyjnego oraz sprzętu.

Starszy flagowiec czy nowszy średniak? Jakiego smartfona wybrać do organizacji?
Źródło: samsung.com

Starszy flagowiec czy nowszy średniak? Jakiego smartfona wybrać do organizacji?

Źródło: samsung.com

Operatorzy w swojej ofercie mają mnóstwo urządzeń - od najtańszych smartfonów budżetowych po flagowe modele. W związku z preferencyjnymi umowami z producentami sprzętu elektronicznego operatorzy bardzo często oferują w atrakcyjnych cenach wybrane modele telefonów jednocześnie podnosząc ceny dopłat do innych modeli tak, aby ich zakup był nieopłacalny. W ten sposób administratorzy IT mają do wyboru niewielką gamę urządzeń.

Zobacz również:

  • iPhone 16 ma zapewnić niesamowite zdolności AI. Zaskoczy użytkowników
  • Matowa folia na ekran - użyteczne akcesorium czy zbędny gadget?
  • SMS vs RCS vs iMessage - jakie są najważniejsze różnice?

Bardzo często zdarza się, że popularni operatorzy sieci komórkowej w bardzo atrakcyjnych cenach oferują organizacjom lekko przestarzałe modele np. zeszłoroczne flagowce w cenie tegorocznych modeli ze średniej półki. Bardzo często na preferencyjnych warunkach da się kupić również bardzo popularne modele kosztujące około 2000 zł. Pewne jest również, że wysokich dopłat należy spodziewać się do topowych modeli z Androidem oraz smartfonów od Apple.

W dzisiejszym materiale rozważamy czy warto decydować się na preferencyjne oferty operatorów. Jakie są przewagi starszych modeli z najwyższej półki nad średniakami?# Czy nowsze konstrukcje mają cechy, które sprawiają, że są one lepszym wyborem od smartfonów, które kilkanaście miesięcy temu były najlepszymi modelami na rynku?

Flagowy smartfon sprzed roku lub dwóch to często dobry wybór

Flagowe modelepokazem możliwości technologicznych producentów. W topowych znajdziemy unikalne funkcje, które dopiero wraz z upływem czasu trafiają do nieco tańszych modeli. Mowa o aparatach o wysokiej rozdzielczości, nagrywaniu 8K, wodoszczelnej obudowie, ekranach LTPO i innych. Dodatkowo flagowy smartfon zawsze będzie lepiej wykonany od swojego nowszego odpowiednika z niższego segmentu cenowego. Nie powinniśmy spodziewać się rownież, ze nowszy, ale tańszy średniak otrzyma tak dobre głośniki stereo lub jasny ekran.

Najwyższy model smartfona na dany rok to urządzenie, które z pewnością będzie aktualne przez co najmniej 2-3 lata, a swoją specyfikację techniczną będzie zawstydzać wiele młodszych konstrukcji.

Decydując się na starszego flagowca otrzymujemy pewność, że urządzenie oferować będzie bardzo dobry aparat. Nawet dwuletnie konstrukcje z najwyższej półki najczęściej radzą sobie zauważalnie lepiej od aktualnych średniaków. Za taki stan rzeczy odpowiada optyka wyższej jakości oraz dopracowany system optycznej stabilizacji ekranu,. Całość uzupełnia tryb nocny wspierany przez wydajny procesor.

Wydajność jest kolejnym aspektem, w którym flagowe urządzenie sprzed roku lub dwóch prześcignie nowego odpowiednika ze średniej półki cenowej. Nawet 3 letnie smartfony z najwyższych serii posiadają co najmniej 8 GB, a coraz częściej 12 GB pamięci operacyjnej, ekrany o podwyższonej częstotliwości odświeżania wraz z Always-on oraz wydajne procesory wykonane w nowoczesnym procesie technologicznym.

Starszy flagowiec to dobry wybór jeżeli mamy pewność, że będzie aktualizowany przez producenta
Źródło: apple.com

Starszy flagowiec to dobry wybór jeżeli mamy pewność, że będzie aktualizowany przez producenta

Źródło: apple.com

Przewagą nieco starszej, ale flagowej konstrukcji zawsze będzie jakość wykonania. Topowe modele bardzo często wykonane są z najlepszego gatunku szkła, stali nierdzewnej, aluminium lub innych materiałów szlachetnych. W smartfonach ze średniej półki cenowej musimy pogodzić się z obecnością plastiku. Z tworzyw sztucznych wykonuje się ramkę oraz plecki, a szkło na ekranie jest mniej odporne na zarysowania i uszkodzenia.

Flagowce zachwycą swoich użytkowników również lepszym ekranem. Najcześciej mowa o 120 Hz panelu z dynamiczną zmianą częstotliwości odświeżania w locie, wsparciem dla HDR10+ oraz trybem dodatkowej jasności na zewnątrz.

Całość uzupełnia szybszy system ładowania oraz możliwość ładowania bezprzewodowego w standardzie Qi. Element ten nadal nie jest standardem w przypadku średniaków.

Tańsze, ale nowsze konstrukcje bardzo często mają nieoczywiste zalety

Z drugiej strony warto pamiętać, ze nowe średniaki mają w rękawie kilka nieoczywistych zalet.

Średniaki często są atrakcyjniejsze wizualnie od starszych flagowców
Źródło: realme.com

Średniaki często są atrakcyjniejsze wizualnie od starszych flagowców

Źródło: realme.com

Do pierwszej z nich zaliczymy krytyczne dla organizacji wsparcie aktualizacjami oprogramowania oraz zabezpieczeń. Flagowe smartfony dostają aktualizacje przez kilka lat, ale ich częstotliwość spada wraz z wiekiem konstrukcji. Nowoczesne średniaki oferują niemalże tak samo długie wsparcie, a nowszy model oznacza szybsze udostępnianie łatek bezpieczeństwa lub nowych wersji systemu operacyjnego Android. Decydując się na zakup smartfonów do firmy warto dokładnie zapoznać się z warunkami wsparcia oferowanego przez producentów.

Smartfony ze średniej półki cenowej przeważnie oferują rownież zauważalnie lepsze czasy pracy na baterii od swoich flagowych braci. Topowe modele posiada wyżyłowaną specyfikację techniczną, a najwydajniejsze podzespoły często są mocno energochłonne. W przypadku średniaków wydajność jest nieco niższa, co nie jest zauważalne w codziennym użytkowania. Odczujemy jednak rzadszą konieczność sięgania po ładowarkę. Średniaki często oferują bowiem również pojemniejszą baterię, na którą w topowych modelach nie ma miejsca.

Nowoczesne średniaki mogą posiadać również wybrane funkcje z najnowszych flagowców, których nie znajdziemy w starszych modelach. Najczęściej mowa o wsparciu dla nowych standardów łączności np. Wi-Fi 6E lub Bluetooth 5.2, a także wyglądzie. Nowoczesny średniak może być atrakcyjniejszy wizualnie od nieco starszego flagowca.

Nowsze średniaki często posiadają funkcje, których brakuje w starszych modelach
Źródło: Oppo.com

Nowsze średniaki często posiadają funkcje, których brakuje w starszych modelach

Źródło: Oppo.com

Lepsze funkcje vs dłuższe wsparcie

Starszy flagowiec przeważnie jest lepszym wyborem od nowszego smartfona ze średniej półki cenowej, ale warunkiem jest dokładne sprawdzenie wsparcia przez producenta. Jeżeli w organizacji telefony wymieniamy stosunkowo często np. co dwa lata, zakup rocznego lub dwuletniego flagowca będzie lepszym wyborem. Użytkownicy otrzymają lepszy sprzęt w niższej cenie. W przypadku, gdy urządzenia mają być wykorzystywane dłużej warto zdecydować się na nowszy model producenta, który udostępnia jasną politykę wydawania aktualizacji zabezpieczeń.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200