Starlinki mogą się stać alternatywą dla GPS

Okazuje się, że konstelacja satelitów Starlink może również odegrać znaczącą rolę w obszarze zarezerwowanym dotąd dla systemu GPS. Sygnały generowane przez te krążące wokół ziemi na niskich orbitach satelity – mogą być analizowane i wykorzystywane do określenia lokalizacji. Co ciekawe, można to robić nawet bez zgody właściciela tych satelitów, czyli firmy SpaceX.

Grafika: Starlink

Do wniosku takiego doszli naukowcy z University of Texas (Austin), którzy zaczęli odbierać i dokładnie analizować sygnały wysyłane na Ziemię przez satelity Starlink. Było to co prawda dość trudne bez dostępu do poufnych informacji, które mogłyby im zostać dostarczone przez właściciela sieci satelitów, ale nawet bez nich okazało się, że systemowi GPS może wkrótce stawić czoła zupełnie niespodziewany rywal.

Satelity wysyłają bezustannie w kierunku Ziemi strumień danych. Nie oznacza to jednak, że każdy może po prostu od tak sobie odebrać i analizować, gdyż są w odpowiedni sposób uformowane i zakodowane. Ważne jest to, że zawierają bardzo dokładne dane czasowe i inne dane telemetryczne, dzięki czemu odbiorca i nadawca mogą pracować synchronicznie. Dzięki dokładnej analizie sygnału przychodzącego z jednego satelity i połączeniu tych danych z informacjami o dokładnej pozycji satelity, analitycy byli w stanie do pewnego stopnia zdekodować transmisję.

Zobacz również:

  • Chiny budują kosmiczną sieć telekomunikacyjną
  • Do strefy Gazy mogą trafić stacje łączności satelitarnej Starlink
  • Pinezka Google. Co to jest i jak ją wysłać

Nie wdając się w szczegóły efekt był taki, że naukowcy mogli określić na podstawie tych danych określić w miarę precyzyjnie swoje położenie . W sygnałach osadzone są bowiem dokładne wartości sekwencji różnych zdarzeń, które można wykorzystać do uzyskania pomiarów pseudoodległości.

Testy wykazały, że badanie sygnałów emitowanych przez satelity Starlink pozwala ustalić lokalizację z dokładnością rzędu 50 metrów. System GPS oferuje oczywiście dużo większą dokładność. Jednak naukowcy uważają, że po dostarczeniu im przez firmę SpaceX bardziej szczegółowych informacji opisujących strukturę sygnałów emitowanych przez satelity, będą w stanie określić swoją lokalizację z dokładnością do kilku metrów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200