Starlink może opuścić SpaceX i zdecydować się na IPO

Bloomberg podał kilka dni temu, że SpaceX może się w najbliższej przyszłości zdecydować na wydzielenie ze swojej struktury firmy Starlink (jest to obecnie zależna od niej w stu procentach spółka), która w kolejnym kroku zainicjuje procedurę IPO, czyli spróbuje wejść na giełdę.

Grafika: Starlink

Ostateczna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta, a Bloomberg podaje, że oferta publiczna firmy Starlink może się zmaterializować dopiero w 2025. Komentując ten post, Elon Musk zarzeka się (umieszczając od razu stosowny wpis na platformie X), że jest to fałsz, nie rozwija jednak szerzej tego tematu. Mając na uwadze dotychczasowe nerwowe ruchy wykonywane przez Muska (żeby tylko przypomnieć historię platformy X, poprzednio Twitter), zapewnienia te są mało wiarygodne.

Założona w 2002 roku firma SpaceX wystrzeliła do tej pory na orbitę ponad 5 tys. satelitów komunikacyjnych, które zapewniają użytkownikom zamieszkującym ponad 60 krajów na całym świecie szerokopasmowy dostęp do internetu. W sprawozdaniu finansowym opublikowanym przez SpaceX można przeczytać, że jej przychody wyniosą w tym roku ok. 15 mld USD, z czego jedna trzecia przypadnie na spółkę Starlink. Niektórzy analitycy przewidują, że do 2039 roku SpaceX będzie się mogła pochwalić przychodem sięgającym 0,5 bln USD.

Zobacz również:

  • Snowflake Polska świętuje trzecie urodziny
  • Firmy nie spieszą się z debiutami giełdowymi
  • SpaceX usunie z orbity uszkodzone satelity Starlink
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200