Stare komórki odmłodnieją - EDGE trzy razy szybsze niż UMTS!

Firma Nokia Siemens Networks stworzyła oprogramowanie pozwalające na przyspieszenie transferów danych w starych sieciach GSM. Dzięki niemu EDGE już wkrótce umożliwi pobieranie informacji z szybkością 592 Kb/s, a nawet 1,2 Mb/s! Przeciwnicy iPhone'a mogą więc stracić istotny argument przemawiający przeciwko telefonowi Apple.

Wielu sceptyków twierdziło, że iPhone to raczej nieudany telefon: mówiono przede wszystkim o braku klawiatury oraz o całkowitym nieprzystosowaniu do nowoczesnych rynków telefonii GSM, jakim jest choćby Europa.

W Stanach Zjednoczonych dominują bowiem sieci 2G umożliwiające transfery danych za pomocą GPRS (2.5G) i EDGE (2.75G) - co pozwala na osiągnięcie maksymalnej przepustowości 236,8 Kb/s (EDGE). Tymczasem niezwykle popularny w Europie UMTS oferuje maksymalną przepustowość wynoszącą 384 Kb/s, w przypadku HSDPA podniesioną aż do 7,2 Mb/s!

Nokia Siemens Networks ma rozwiązanie!

Przedstawiciele firmy Nokia Siemens Networks (NSN) ogłosili właśnie, że zakończyli pracę nad "dual carrier EDGE". Oprogramowanie to pozwala, by nawet stare telefony, które nie obsługują technologii 3G, pobierały dane z szybkością do 592 Kb/s.

To nie koniec usprawnień. Kolejna wersja software'u ma wprowadzić na rynek tzw. EGPRS 2. Dzięki niemu możliwe będzie osiągnięcie przepustowości wynoszących 1,2 Mb/s (downlink) oraz 472 Kb/s (uplink).

Oprogramowanie ma być dostępne dla operatorów GSM w trzecim kwartale bieżącego roku.

Więcej o nowoczesnych technologiach transmisji danych bez udziału kabla - patrz artykuł: "Przyszłość jest bezprzewodowa".


TOP 200