Stare aplikacje - nowe luki

Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapewnienia bezpieczeństwa komputera jest utrzymywanie aktualnego stanu łatek bezpieczeństwa. Dotyczy to nie tylko łatek systemu operacyjnego, ale również wszystkich aplikacji - dużych i małych. Jednak sama pewność, że łatki są najnowsze nie wystarczy. Należy również sprawdzać czy starsze, 'dziurawe' wersje danego oprogramowania nie są nadal zainstalowane i dostępne.

Niestety, wiele znanych aplikacji w procesie uaktualniania czy łatania nie usuwa starszych wersji. Programy złośliwe mogą często wybierać wersję aplikacji pracującą na komputerze, tak więc po instalacji najnowszych łatek, nadal mogą być wywoływane starsze wersje oprogramowania, a nie jego uaktualnienie, i mogą być wykorzystywane luki, o które przestano się dawno martwić.

Wiele narzędzi do zarządzania łatkami kontroluje jedynie czy połatana została najnowsza wersja oprogramowania. Dla upewnienia się czy w komputerze istnieją starsze wersje, należałoby przeszukać dyski twarde. Jednym z narzędzi służącym do tego celu jest Software Inspector firmy Secunia. Może ono przeszukiwać dysk twardy i kontrolować stan łatek ponad tysiąca popularnych aplikacji. Narzędzie dostępne jest w bezpłatnej, opartej na Java, formie online, w bezpłatnej instalowanej wersji konsumenckiej i komercyjnej wersji dla przedsiębiorstw. Bezpłatna wersja wykonywalna i wersja komercyjna nie tylko skanują i tworzą raporty z wynikami skanowania, ale także monitorują nowo zainstalowane oprogramowanie.

Software Inspector należy uruchamiać w trybie 'thorough'. Działa on wtedy trochę dłużej, ale wynajduje wszystkie pominięte łatki. Narzędzie wyszukuje stare, dziurawe wersje zainstalowanego oprogramowania. Niektóre z nich są zainstalowane w oddzielnych katalogach, inne zaś wraz z nowymi wersjami.

Na przykład przy uaktualnianiu Java, Flash czy .Net Framework z pomocą oficjalnego mechanizmu, pakiet instaluje nową wersje, ale pozostawia też poprzednie wersje. Windows/Microsoft Updates wykrywa starsze wersje .Net Framework i podejmuje próby ich łatania. Jednak dostawcy Java, Flash i wielu innych aplikacji, dodając nowe wersje pozostawiają starsze i nie łatają ich. Wielu dostawców, np. Sun czy Adobe, obawiają się usuwać starsze wersje, ponieważ nowsze mogą uniemożliwiać działanie starszych aplikacji.

Problem starszych wersji aplikacji można rozwiązać skanując i wykrywając je na dyskach twardych. W kolejnym kroku należy upewnić się czy nie są czasami potrzebne do obsługi aktualnie używanych aplikacji.

Jeżeli okażą się niepotrzebne, to należy usunąć je lub odinstalować. Niekiedy jest to proste i polega na usunięciu odpowiednich plików lub katalogów. Czasami potrzebny jest jednak proces odinstalowania. Jeżeli pozostawiamy starsze wersje oprogramowania z powodu ich przydatności, to powinniśmy włączyć je również do planu łatania oprogramowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200