Stardust – cena tych chmurowych instancji serwerów robi wrażenie

Scaleway – spółka należąca do francuskiej grupy telekomunikacyjnej Iliad, oferująca użytkownikom usługi świadczone przez jej chmurę publiczną – wprowadził do oferty wirtualne instancje serwerów noszące nazwę Stardust. Jak twierdzą twórcy tego rozwiązania, nie ma obecnie na świecie tańszych instancji serwerów niż Stardust.

Chmura

Instancja takiego serwera kosztuje bowiem tylko ćwierć eurocenta (czyli 0,0025 euro) za godzinę. Usługa Stardust wystartowało równo tydzień temu i jest kompatybilna z całym ekosystemem chmurowym Scaleway. Instancja Stardust to 1 procesor wirtualny, 1 GB pamięci RAM, 1 adres IPv4, 10 GB pamięci lokalnej i przepustowość do 100 Mb/s.

Instancję Stardust można odizolować od sieci publicznej za pomocą usługi Private Networks, wdrożonej w październiku tego roku. Obecni klienci mogą wykorzystać instancje Stardust do tworzenia własnych skryptów, bez uzależnienia się od jednego dostawcy (vendor lock-in), do konfigurowania triggerów (portów wyzwalających) czy tworzenia małych witryn sieciowych LAMP, VPNów lub tzw. hostów bastionowych.

Zobacz również:

  • Alexa Amazona ma naśladować głos dowolnej osoby

Klienci mogą również skorzystać z nowej usługi, aby przetestować cały ekosystem Scaleway i jego użyteczność dla ich projektów. Każda usługa czy funkcja, którą obecnie oferuje chmura Scaleway, będą również dostępne na Stardust.

Instancje Stardust będą najpierw uruchamiane w ograniczonej liczbie i z przydziałem dwóch instancji na konto: jednej położonej na serwerach w Paryżu i jednej w Amsterdamie, co umożliwi testowanie natywnych infrastruktur chmurowych z równoważeniem obciążenia w różnych regionach.

Spółka posiada obecnie w Europie pięć centrów danych. Cztery z nich zlokalizowane są we Francji, jedno w Holandii, a od września tego roku centrum funkcjonuje w Polsce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200