Standaryzacja w projektowaniu infrastruktury fizycznej

Główne założenie mówi, że projekt powinien zostać zrealizowany w jak najkrótszym czasie, przy poniesieniu możliwe jak najmniejszych kosztów, a końcowe produkty (np. dostawa urządzenia, usług) miały najwyższą jakość.

Etapy realizacji projektu
Projekt systemu teleinformatycznego, którego jednym z elementów jest projekt infrastruktury fizycznej (obejmuje m.in. systemy zasilania i chłodzenia), powinno rozpocząć się od określenia podstawowych parametrów systemu teleinformatycznego oraz jego koncepcji wraz z uzasadnieniem potrzeb biznesowych, które będzie realizował. Następny etap to opracowanie specyfikacji technicznej oraz określenie harmonogramu realizacji projektu. Stanowią one podstawę do rozpoczęcia głównych prac projektowych w zakresie fizycznej infrastruktury teleinformatycznej.

Podczas procesu projektowania niebagatelny wpływ na powodzenie całego przedsięwzięcia ma zarządzanie ryzykiem. Zagrożenie związane z utratą dostępności należy uznać za najpoważniejsze ryzyko dla infrastruktury fizycznej. Aby je zminimalizować, konieczne jest zapewnienie bezkolizyjnej współpracy wszystkich elementów wchodzących w jej skład. Projektując fizyczną infrastrukturę teleinformatyczną, trzeba pamiętać o zaplanowaniu systemu zarządzania, co powinno zapewnić komunikację między współpracującymi systemami.

Planowanie jako krytyczny element projektu

Planowanie jest jednym z kluczowych etapów realizacji projektu i zarazem krytycznym elementem. Plan określa:

Jakie zadania muszą zostać wykonane?

Kto jest za nie odpowiedzialny?

W jakiej kolejności należy je wykonać?

W jaki sposób mają być realizowane?

Proces planowania obejmuje takie zagadnienia, jak: budżetowanie i planowanie, określenie harmonogramu realizacji, wybór metodyki zarządzania projektami i jej konfigurowanie. W ramach planowania dokonuje się uszczegółowienia koncepcji wyrażonej w specyfikacji budowy sytemu. Ustala się również współzależności i określa wytyczne.

Podczas planowania wyróżnia się następujące sekwencje działań:

1. określenie potrzeb użytkownika

2. stworzenie koncepcji

3. określenie parametrów systemu

4. wytworzenie specyfikacji i planu realizacji

5. wytworzenie szczegółowego projektu.


TOP 200