Standaryzacja formatów?

Microsoft zamierza wprowadzić otwarte formaty HTML i XML do pakietu Office.

Microsoft zamierza wprowadzić otwarte formaty HTML i XML do pakietu Office.

Mimo popularyzacji otwartych formatów zapisu dokumentów HTML i XML, użytkownicy różnych aplikacji wciąż będą musieli korzystać z filtrów i nie powinni oczekiwać pełnej standaryzacji formatu plików.

Microsoft zapowiedziała wprowadzenie do aplikacji w nowej wersji pakietu Office możliwości zapisu/odczytu dokumentów w formatach HTML i XML (Extensible Markup Language), jako drugiej podstawowej opcji oprócz obsługi firmowego formatu binarnego. Oznacza to zmianę dotychczasowej polityki firmy, która w aplikacjach stosowała przede wszystkim własny format dokumentów. Mimo to specjaliści przewidują, że użytkownicy różnych aplikacji w dalszym ciągu będą musieli korzystać z oprogramowania filtrującego i nie powinni oczekiwać pełnej standaryzacji formatu plików.

Wprowadzenie standardowej obsługi formatów HTML oraz nowego XML do tak popularnych programów, jak aplikacje Office, może jednak oznaczać postęp w kierunku ujednolicenia sposobu zapisu dokumentów, ułatwiającego ich wymianę między użytkownikami, wykorzystującymi pakiety różnych firm lub wersje programów. Dotychczas większość producentów oprogramowania stosowała własne formaty, co wymagało tworzenia wielu specjalnych filtrów, pozwalających na import plików z różnych wersji konkurencyjnych aplikacji. Filtry takie nie zawsze umożliwiały zachowanie oryginalnej postaci dokumentów i pełnej informacji o formatowaniu. W ostatnim czasie wzrosła popularność standardu HTML - m.in. Lotus już wprowadził obsługę tego formatu w pakiecie SmartSuite 97, a także wykorzystuje go w zestawie eSuite, opartym na języku Java.

HTML nie może jednak zastąpić formatów wewnętrznych, wykorzystywanych przez Microsoft Word, WordPerfect lub Lotus Word Pro, ponieważ oferuje skromniejszy zestaw funkcji formatowania. Toteż w nowej wersji Office Microsoft zamierza stosować również język XML, umożliwiający zapis skomplikowanych informacji o formatowaniu dokumentów, które będą dostępne tylko dla programów Microsoftu. Przedstawiciele firmy nie ujawniają szczegółowych informacji, w jaki sposób HTML i XML zostaną zaimplementowane w programach Office.


TOP 200