Standaryzacja dla NGN w ITU

Ciało standaryzacyjne ITU-T zamierza powołać specjalną grupę odpowiedzialną za stworzenie globalnego standardu sieci NGN. Pierwsze wyniki takiej standaryzacji powinny pojawić się w przyszłym roku

Podstawowym celem ewolucji sieci telekomunikacyjnych w kierunku sieci następnej generacji (NGN) jest konwergencja usług telefonicznych z transmisją danych przez szybkie wielousługowe sieci szkieletowe. Z technicznego punktu widzenia koncepcja sieci NGN pozwala na separację warstwy transportowej od sterowania, przy czym sterowanie uwzględnia specyfikę technologii dostępu. Taka koncepcja umożliwia realizację konweregencji usług oraz uniezależnienia tych usług od płaszczyzny sieci dostępowych (usługa może być dostępna w różnych sieciach dostępowych, z dokładnością do parametrów QoS).

Infrastrukturę sprzętową wraz z oprogramowaniem dla sieci NGN oferuje już wielu dostawców takich jak Alcatel, Ericsson, Lucent i inni. Problemem dla globalnej ekspansji rozwiązań NGN jest brak standaryzacji, co w konsekwencji prowadzi do niekompatybilności urządzeń oraz oprogramowania. Standaryzacja rozwiązań NGN powinna rozwiązać problemy takiej niekompatybilności oraz istotnie wpłynąć na adaptację tych rozwiązań u operatorów telekomunikacyjnych.

Zobacz również:

  • ONZ rekrutuje roboty, aby osiągnąć globalne cele rozwoju

W pracach standaryzacyjnych będą uczestniczyć przedstawiciele dostawców usług oraz infrastruktury telekomunikacyjnej. Dokładna struktura grupy standaryzacyjnej zostanie ustalona w czerwcu br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200