Standardowe notebooki

Zintegrowane płyty główne Intela dla notebooków z Pentium

Zintegrowane płyty główne Intela dla notebooków z Pentium

Po odniesieniu sukcesu na rynku płyt głównych dla komputerów stacjonarnych, Intel przygotowuje nowy projekt standardowej płyty dla komputerów przenośnych. Zaowocować to może pojawieniem się już w tym roku nowych modeli tanich notebooków.

Opracowywana przez Intel płyta główna przygotowana jest do instalowania procesora Pentium, pamięci podręcznej drugiego stopnia oraz innych zintegrowanych układów wspierających pracę systemu przenośnego. Intel zamierza sam produkować płyty, a także sprzedawać licencje na ich wytwarzanie innym producentom systemów przenośnych.

Przyjęta przez Intel strategia jest wzorowana na rozwiązaniach stosowanych w płytach głównych dla stacjonarnych komputerów PC, co przyczynić się może do szybszego wprowadzania nowych i, co ważne, tanich technologii do komputerów przenośnych. Notebooki pozostawały zawsze trochę w tyle w stosunku do komputerów biurkowych - innowacje techniczne wprowadzano najpierw do komputerów PC, a dopiero po roku lub więcej do systemów przenośnych.

Jak podaje Stephen Nachtsheim, wiceprezydent oddziału produkcji systemów przenośnych w firmie Intel, płyty główne dla notebooków będą wyposażone w specjalne złącze, dzięki czemu można je będzie instalować w podobny sposób, jak w standardowym komputerze instaluje się karty rozszerzeń. Intel zamierza jednocześnie zaproponować nowy standard gniazd do instalowania procesorów w płytach głównych systemów przenośnych. Stephen Nachtsheim twierdzi przy tym, że płyty te przyczynią się do spadku cen notebooków, które będą kosztować jedynie 700-1400 USD więcej, niż odpowiadające im wydajnością systemy stacjonarne.

Producenci systemów przenośnych zareagowali na plany Intela w różny sposób. Są tacy, którzy wiążą z tym faktem duże nadzieje, ale są też i tacy, którzy wyrażają pewne obawy. Wszystko zależy oczywiście od pozycji każdego z producentów na rynku systemów przenośnych. Większość z nich powitała zapowiedzi Intela z zadowoleniem twierdząc, że przyczynią się one do szybkiego rozwoju tej części rynku komputerowego.

Toshiba zamierza np. produkować dalej notebooki oparte na własnych płytach głównych, ale podkreśla, że zaprojektowanie nowego modelu notebooka będzie obecnie dużo prostszym zadaniem niż poprzednio. Część producentów jest jednak niezadowolonych z takiego obrotu sprawy. Jak stwierdził Nathan Brookwood z Dataquest Inc., "obecnie wszystko trzeba będzie projektować od nowa - wyświetlacz, obudowę notebooka i wszystkie elementy mechaniczne trzeba natychmiast przeprojektować, tak aby pasowały do nowej płyty. Może to być dosyć trudne i opóźnić osiągnięcie szybkiego sukcesu przez Intel".

Najnowsza inicjatywa Intela - projekt standardowej, zintegrowanej płyty głównej dla notebooków otwiera kolejny rozdział w historii budowy systemów przenośnych i wyznacza nowy kierunek rozwoju tego rynku. Może to być wręcz historyczna zmiana.

Intel zademonstrował zintegrowaną płytę główną z CPU dla notebooków z chwilą wprowadzenia na rynek pierwszego procesora Pentium przystosowanego do instalowania w systemach przenośnych.


TOP 200