Standard IEEE 1901 BPL ratyfikowany

Organizacja IEEE podjęła w zeszłym tygodniu decyzję o ratyfikowaniu standardu IEEE 1901 Broadband over Power Line (BPL). Standard pozwala budować sieci LAN oraz połączenia zapewniające szerokopasmowy dostęp do internetu, oparte na okablowaniu używanym do przesyłania energii elektrycznej, transmitując wtedy dane z szybkością do 500 Mb/s.

Standard IEEE 1901 BPL ratyfikowany
Pierwsza wersja standardu, definiująca warstwy fizyczną oraz MAC (Medium Access Control) takich połączeń powstała w lipcu 2009 r. Opracowany wtedy standard pozwalała przesyłać dane przez połączenia BPL z szybkością 100 Mb/s. Po wprowadzeniu wielu poprawek i nowych technologii, szybkość ta wzrosła pięciokrotnie.

Urządzenia sieciowe pracujące zgodnie ze standardem IEEE 1901 mogą przesyłać dane przez połączenia AC (prąd zmienny o dowolnej wielkości napięcia) na odległość do 1500 m, wykorzystując do tego celu specjalną technikę modulowania sygnałów oraz częstotliwość poniżej 100 MHz. Standard zawiera też rozwiązania, które pozwalają integrować sieci BPL i WLAN.

Zobacz również:

  • Ranking szerokopasmowego internetu w krajach OECD
  • ONZ zajmie się sztuczną inteligencją
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200