Standard 802.3ap zaaprobowany

IEEE Standards Association zaaprobowała standard oznaczony numerem 802.3ap, definiujący wymagania techniczne, jakie powinien spełniać backplane Ethernetu.

IEEE zaczęła prace nad standardem 802.3ap pod koniec 2003 r. Standard opisuje w szczegółach budowę magistrali danych Gigabit Ethernet i Ethernet 10, która łączy elementy instalowane w obudowach urządzeń sieciowych (przełączników i routerów). Specyfikacja zakłada, że magistrala taka może mieć długość 1 metra.

Standard jest ważny, ponieważ pozwoli w przyszłości instalować w tej samej obudowie moduły (albo kasety) produkowane przez różnych dostawców rozwiązań sieciowych. Analitycy twierdzą, że standard przyczyni się też w dłuższej perspektywie czasu do znacznej obniżki cen urządzeń sieciowych. Administrator nie będzie wtedy skazany na jednego dostawcę, ale będzie mógł instalować w obudowie potrzebne mu moduły, nie zwracając uwagi na to, kto je wyprodukował.

Zobacz również:

  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie
  • ONZ zajmie się sztuczną inteligencją

Standard 802.3ap nie zmienia tak istotnych parametrów stosowanych w sieciach Ethernet, jak adresowanie MAC oraz minimalną i maksymalną długość ramki. Spełnia też ważny wymóg negocjowania przez obie strony (w tym w przypadku modułu) szybkości połączenia (maksymalnej w danych warunkach) i następnie automatycznego konfigurowania parametrów połączenia.

Przymierze Ethernet Alliance już zapowiedziało, że PCIMG (PCI Industrial Computers Manufacturing Group; organizacja zajmująca się opracowywaniem nowych rozwiązań w obszarze szybkich łącz i magistral danych) uwzględni standard 802.3ap podczas swoich prac. Do PCIMG mają wkrótce dołączyć nowi członkowie, w tym Nortel, Corning, JDSU, Association for Communications Technology Professionals in Higher Education i Open Fabrics Alliance.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200