StalPortal rozpoczął działalność

Po ponad pół roku przygotowań uruchomiona została internetowa giełda dla branży stalowej. Do końca bieżącego roku obroty platformy mają sięgnąć 50 mln zł.

Po ponad pół roku przygotowań działalność rozpoczęła internetowa giełda dla branży stalowej - StalPortal. Udziałowcami przedsięwzięcia są ComputerLand S.A. (ok. 57%), Delta Trans Logistik oraz dystrybutorzy wyrobów stalowych: Eurostal i Poland Alloys. Firma podpisała też porozumienia o współpracy m.in. z Instytutem Metalurgii Żelaza, Ośrodkiem Informacji Hutniczej i Wydziałem Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej.

Przychody giełdy mają pochodzić z prowizji od zawieranych transakcji. Udziałowcy spodziewają się, że ich przeciętna wartość wynosić będzie kilkaset tysięcy złotych. Firma szacuje, że do końca roku z pośrednictwa StalPortalu korzystać będzie kilkaset firm, a jej obroty osiągną wartość 50 mln zł.

Zobacz również:

  • Przeglądarka Edge wspiera dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa

Budowa portalu pochłonęła dotychczas ok. 3 mln zł - do końca roku firma wymagać będzie jeszcze dofinansowania w wysokości maksymalnie 1,5 mln zł. Pierwszych zysków przedstawiciele firmy spodziewają się w połowie przyszłego roku, natomiast termin zwrotu z inwestycji przewidywany jest na koniec 2003 r.

Ze StalPortalu korzystać mają huty, dystrybutorzy oraz odbiorcy produktów stalowych - firmy budowlane, montażowe itp. Portal branżowy ma ułatwić kontakty między firmami i w ten sposób przyczynić się do obniżenia ich kosztów. Ma też umożliwić skrócenie czasu potrzebnego na wynegocjowanie i zawarcie transakcji. "Klienci często poszukują wyrobów stalowych o specyficznych właściwościach, tracąc przy tym sporo czasu i pieniędzy. Prościej będzie przeszukać bazę danych ofert StalPortalu" - przekonuje Joachim Piecha, prezes StalPortalu.

Korzystanie z usług StalPortalu sprowadza się do publikowania ofert kupna i sprzedaży, które są wstępnie kojarzone i prezentowane w postaci propozycji do negocjacji. Oprócz funkcji transakcyjnych StalPortal oferuje także serwis informacyjny, w którym można znaleźć m.in. informator branżowy, hutniczy poradnik technologiczny i wielojęzyczny słownik terminów hutniczych. Portal ma też spełniać rolę centrum pośrednictwa i doradztwa Za tę część portalu odpowiada Oficyna Wydawnicza Ferraria, która jest udziałowcem StalPortalu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200