Stacje przekaźnikowe na biopaliwie

LM Ericsson, GSM Association i operator telekomunikacyjny MTN pracują nad zastosowaniem biopaliw do zasilania stacji przekaźnikowych sieci komórkowych (BTS). Firmy realizują już pierwsze wdrożenie tego pomysłu w Nigerii, gdzie jedynie 25 proc. kraju jest zelektryfikowana.

Próby stosowania alternatywnych źródeł zasilania w BTSach, w postaci biopaliw, są sponsorowane w dużej części przez fundusz rozwoju stowarzyszenia GSMA. Jego celem jest udostępnienie telefonii komórkowej (często jako jedynego dostępnego środka telekomunikacji) na obszarach ubogich technologicznie (np. kraje afrykańskie, niektóre rejony Bliskiego Wschodu).

Jeśli testy potwierdzą użyteczność rozwiązania, to lokalni operatorzy będą mogli skupować materiał potrzebny do produkcji biopaliwa (orzechy ziemne, nasiona dyni, olej palmowy) od okolicznych rolników, tworząc jednocześnie dodatkowe miejsca pracy. Jedno z pierwszych praktycznych wdrożeń tego projektu realizowane jest z Nigerii. Centrum sieci komórkowej będzie znajdować się w stolicy państwa (Lagos), a kolejne stacje przekaźnikowe obejmą pozostałe obszary kraju. Jak zapowiadają przedstawiciele LM Ericsson, GSM Association i MTN (operator działający w 21 państwach Afryki i Bliskiego Wschodu), jeśli projekt się powiedzie, to będzie promowany również w innych, ubogich infrastrukturalnie rejonach świata.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200