Stacja robocza z Opteronem

IBM ujawnił, że wprowadzi na rynek w maju br. swoją pierwszą stację roboczą opartą na procesorze Opteron (Advanced Micro Devices).

Stacja IntelliStation A Pro będzie wyposażona w procesor Opteron Model 244 (1,8 GHz), 246 (2,0 GH) lub 248 (2,2 GHz) i będzie dostępna w wersji jedno lub dwuprocesorowej.

Będzie to pierwsza stacja robocza oparta na procesorze Opteron dostępna na rynku amerykańskim. Pod koniec 2003 roku Fujitsu Siemens wprowadził do swojej oferty stację roboczą opartą na procesorze Opteron (Celsius V810), ale produkt ten nie trafił jak dotąd na rynek amerykański.

Zobacz również:

  • IBM podpisało z armią amerykańską intratny kontrakt

IBM ma nadzieję, że uruchamiając tak szybko produkcję 64 bitowych stacji roboczych Opteron, będą one kupowane nie tylko celem uruchamiania na nich tradycyjnych aplikacji (takich jak CAD; projektowanie wspomagane komputerowo), ale znajdą też zastosowanie w innych obszarach. Mogą to być np. 64 bitowe aplikacje wizualizujące dane czy programy przetwarzające olbrzymie ilości cyfrowych informacji, które będzie można teraz uruchamiać na stacji roboczej Opteron, a nie na dużo droższych systemach obliczeniowych platformy RISC (Reduced Instruction Set Computer).

Można oczekiwać, że inni producenci komputerów pójdą w ślady IBM i wkrótce na rynku pojawią się kolejne stacje robocze tej platformy. Procesory Opteron spisują się według IBM doskonale w takim środowisku.

Jednoprocesorowa stacja robocza IntelliStation A Pro A (Opteron 1,8 GHz) wyposażona w kartę graficzną NVidia i w pamięć RAM o pojemności 1 GB będzie kosztować na rynku amerykańskim 2619 USD. Stacja wspiera 32 bitową i 64 bitową wersję systemu operacyjnego Linux (Suse AG) oraz 32 bitowy system operacyjny Windows XP Professional (Microsoft). W przyszłości przewidziane jest wsparcie dla 64 bitowego systemu Windows, co nastąpi z chwilą udostępnienia przez MIcrosoft wersji tego systemu dla procesora Opteron (co ma nastąpić jeszcze w tym roku).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200