Środowy przegląd prasy

Polsat czeka na wyrok Trybunału Arbitrażowego, w sporze jaki toczą Deutsche Telekom i Elektrim o kontrolę nad PTC. Producenci kas fiskalnych mogą wystąpić o odszkodowania, jeśli Ministerstwo Finansów kolejny raz zmieni termin instalowania urządzeń fiskalnych w taksówkach.

PULS BIZNESU

Polsat czeka na wyrok trybunału

W pierwszym wyznaczonym terminie (13 lutego) Polsat nie zdołał porozumieć się z Vivendi w sprawie przejęcia udziałów w spółce Elektrim Telekomunikacja, kontrolującej operatora sieci Era. Rozmowy trwają. Strony oczekują także wyroku Trybunału Arbitrażowego, w sporze o kontrolę nad PTC, jaki toczą Deutsche Telekom i Elektrim. Banki nie uruchomią kredytów niezbędnych do przeprowadzenia transakcji, jeśli nie wyjaśnią się kwestie prawne wokół przejmowanych przez Polsat aktywów. (s. 3)

Spór o kasy

Producenci kas fiskalnych mogą wystąpić o odszkodowania, jeśli Ministerstwo Finansów kolejny raz zmieni termin instalowania urządzeń fiskalnych w taksówkach. Pierwotnie taksometry fiskalne miały obowiązywać już od 1 października 2002 r., następnie od marca br. Przygotowania do dystrybucji urządzeń wymagały od producentów znacznych nakładów. Teraz z zaniepokojeniem oczekują oni decyzji MF. Wiadomo, że od maja 2004 r., zgodnie z unijnymi regulacjami, usługi taksówkarskie będą obłożone 7-proc. podatkiem VAT. Z wyliczeń resortu finansów wynika, że mimo częściowej refundacji z budżetu kosztów zakupu kasy fiskalnych, dochody państwa z podatków płaconych przez taksówkarzy wzrosną o 0,5 mld zł rocznie. (s. b&t 3)

GAZETA WYBORCZA

Wyciekają karty

W Stanach Zjednoczonych w wyniku działań hakerów w niepowołane ręce dostały się informacje o 3,4 mln rachunków VISA. Konkurencyjny Mastercard zawiadomił o „wycieku” danych dotyczących 2 mln klientów. Jak zapewniają firmy nie dokonano jednak żadnych nieautoryzowanych transakcji.(s. 21)


TOP 200