Środowy Przegląd Prasy

Samsung potęgą w produkcji smartfonów… Mozilla pracuje nad nową usługą geolokalizacji… 64-bitowe procesory oparte na architekturze ARM od Calxedy… Nastolatki uzależnione od sieci… Nokia ze stratą mniejszą od prognozowanej… Nie żyje twórca peceta… Polski rynek płatności w sieci dynamicznie rośnie… Poczta Polska uruchomiła e-usługi… Amerykanie oddają „inteligentne” zegarki Samsunga… Kolejny zainteresowany kupnem BlackBerry to Facebook… Firmy, które rządzą w Internecie…

COMPUTERWORLD

Smartfony: Samsung rośnie, Apple maleje

Samsung Electronics w trzecim kwartale sprzedał na całym świecie ponad 88 mln smartfonów (co 55% więcej niż rok wcześniej). Tym samym koreański koncern opanował ok. 35% rynku tych urządzeń. Apple sprzedał 33,8 mln iPhone'ów – to również wzrost sprzedaży w porównaniu z trzecim kwartałem 2012 r. (rok temu - 26,9 mln urządzeń), ale mimo to ogólny udział firmy w tym rynku spadł z 15,6 do 13,4%. Trzecie miejsce na liście największych producentów smartfonów zajęła chińska firma Huawei Technologies, czwarte jest LG.

Zobacz również:

  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards
  • Mobilna przeglądarka Firefox dla urządzeń Android wzbogaci się o setki nowych rozszerzeń

Mozilla tworzy nową usługę geolokalizacyjną

Fundacja Mozilla pracuje nad nowym systemem geolokalizacji, który ma działać w oparciu o dane ze stacji bazowych telefonii komórkowej oraz sygnałów Wi-Fi. Zaletą rozwiązania Mozilli mają być rozbudowane narzędzia do ochrony prywatności użytkowników. Nowy system geolokalizacji ma być przeznaczony przede wszystkim dla urządzeń mobilnych (które zwykle wyposażone są w modułu GPS) – ale korzystać z niego będą również np. notebooki (sygnał Wi-Fi ma wystarczyć do dość precyzyjnego określenia pozycji urządzenia).

Calxeda zapowiada swoje pierwsze 64-bitowe układy oparte na architekturze ARM

Firma Calxeda zapowiada, że w pierwszym kwartale 2014 roku będzie miała swoje pierwsze 64-bitowe procesory oparte na architekturze ARM. Jeśli tak się stanie, serwery z takimi układami powinny trafić na rynek w połowie przyszłego roku. Obecnie procesory ARM są instalowane przede wszystkim w urządzeniach mobilnych. Analitycy sądzą jednak, że 64-bitowe procesory oparte na architekturze ARM mają tyle zalet, że będą z powodzeniem rywalizować z układami x86; przede wszystkim są energooszczędne, a przy tym wysokowydajne. Na początek Calxeda zamierza oferować producentom serwerów dwa 64-bitowe układy ARM: Lago i Sarita, oba oparte na opracowanej przez ARM architekturze ARMv8-A.

RZECZPOSPOLITA

Drugie, lepsze życie w sieci

Coraz więcej nastolatków zbyt dużo czasu spędza w Internecie. Z badań EU Kids Online wynika, że 35 proc. nastolatków w Polsce (w wieku 11–16 lat) zaniedbuje rodzinę, znajomych, naukę lub hobby z powodu spędzania czasu w Internecie. Nieco więcej (ponad 38 proc.) bardziej czuje się sobą „online" niż w bezpośrednich kontaktach z innymi ludźmi. Temu zjawisku ma przeciwdziałać kampania „Wyloguj się do życia" realizowana przez Fundację First we współpracy i za środki m.in. z Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii. Do 7,7 tys. gimnazjów w kraju trafi film edukacyjny ze znanym raperem Wojtkiem Sosnowskim w roli głównej, który ma przekonywać młodzież, że wirtualna rzeczywistość nie zastąpi emocji w prawdziwym życiu. Gimnazjaliści zobaczą go na lekcjach wychowawczych.

Mniejsza strata Nokii

W trzecim kwartale Nokia zanotowała mniejszą stratę od prognozowanej - 91 milionów euro wobec zapowiadanych przez analityków 171,5 mln euro. Jednocześnie jednak mniejsze od oczekiwanych były przychody ze sprzedaży: wyniosły 5,66 zamiast 5,87mld euro.

GAZETA PRAWNA

Zmarł twórca peceta William C. Lowe

W wieku 72 lat zmarł William C. Lowe, uważany za twórcę pierwszego komputera osobistego firmy IBM. Amerykański inżynier fizyk miał 72 lata. Firma IBM produkowała głównie duże maszyny, ale pod koniec lat 70. Lowe i jego zespół postanowili skonstruować mały komputer osobisty. Od pomysłu do wyprodukowania pierwszego peceta minął zaledwie rok. Model o symbolu 5150 został zaprezentowany w sierpniu 1981 roku i kosztował ponad 1,5 tys. USD (równowartość dzisiejszych ponad 12 tys. zł). W ciągu roku sprzedano ćwierć miliona tych komputerów.

PayPal: Płatności w sieci. Co ogranicza Polaków w mobilnych zakupach?

Według badań instytutu IPSOS przeprowadzonych na zlecenie PayPal, w 2013 r. Polacy wydadzą za pomocą urządzeń mobilnych ponad 1 mld zł. Wartość transakcji mobilnych będzie rosła w tempie 60 proc. rocznie, by w roku 2015 sięgnąć 3 mld zł. Jako największą motywację do zakupów w sieci konsumenci wymieniają niską cenę; wskazało ją 53 proc. użytkowników komputerów, 31 proc. właścicieli smartfonów i tylko 27 proc. posiadaczy tabletów. Jak pokazują badania, użytkownicy smartfonów i tabletów są znacznie mniej wrażliwi na czynnik cenowy. A co zniechęca do takich zakupów? Według polskich klientów m.in. brak odpowiednich rozwiązań na urządzenia przenośne po stronie sprzedawców – 10 proc. użytkowników smartfonów wskazało, że nie kupuje w ten sposób, z uwagi na niedostępność stron internetowych przystosowanych do przeglądania na ekranie telefonu.

Poczta Polska: rusza platforma Envelo. Znaczki, listy i kartki w sieci. Czy będą chętni?

Envelo.pl to internetowa platforma pocztowa służąca do wysyłania korespondencji elektronicznej. Dostępne są na niej 3 produkty: neoznaczek, neolist i neokartka. Z domowego komputera, tabletu czy smartfona (na razie tylko z systemem Android) można wydrukować znaczek pocztowy, wysłać list, czy kartę z życzeniami, które do adresata dotrą już w postaci wydrukowanej. W przyszłości Poczta Polska będzie miała na platformie Envelo.pl fakturę elektroniczną, usługi ePodpis i eUmowę, czyli umożliwi podpisywanie elektronicznych dokumentów z poświadczeniem zapewniającym moc prawną czy finalnie elektroniczny list rejestrowany.

WYBORCZA.BIZ

Samsung Galaxy Gear niewypałem? 30 proc. zwrotów

Klienci w USA masowo zwracają do sklepów zakupione "inteligentne" zegarki Samsunga. Według serwisu Geek.com, powołującego się na raport sieci BestBuy, nawet 30 proc zakupionych gadżetów jest szybko oddawanych. Samsung chce wspólnie z pracownikami sklepów ustalić przyczynę tak dużego niezadowolenia z produktu. Choć inteligentne zegarki, stanowiące połączenie smartfonu i zegarka, miały zrewolucjonizować rynek, klienci przekonują się do nich powoli. Wygoda noszenia jest ważna, ale dopóki smartwatch nie będzie oferował możliwości porównywalnych z normalnym smartfonem, nie będzie mu łatwo.

PULS BIZNESU

Facebook też zainteresowany BlackBerry?

Wall Street Journal” donosi, że w ubiegłym tygodniu doszło do spotkania szefów BlackBerry z zarządzającymi Facebookiem. Powołując się na anonimowe źródło WSJ twierdzi, że rozmowy dotyczyły potencjalnej oferty przejęcia stojącego u progu bankructwa kanadyjskiego producenta smartfonów. Po tych doniesieniach notowania akcji BB wzrosły o ponad 2 proc.

10 firm, do których należy internet

Portal technologiczny Mashable opublikował wykres przygotowany przez firmę Statista, która zebrała dane o liczbie użytkowników korzystających z adresów należących do poszczególnych koncernów działających na rynku internetowym. Dane za lipiec 2013 r. dostarczone przez comScore, firmę badającą ruch w sieci, wskazują, że o kształcie sieci w największym stopniu, co chyba nikogo nie dziwi, decydują Google, Microsoft i Facebook.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200