Sprzedaż licencji Windows 2000 Server wkrótce przekroczy granicę 1 miliona

Jednakże zdaniem analityków wykorzystanie usług katalogowych Active Directory, będących fundamentem systemu, wśród użytkowników Windows 2000 Server i Advanced Server jest bardzo małe - rzędu 10-15%.

Microsoft poinformował, że do końca bieżącego miesiąca spodziewa się sprzedać milionową licencję Windows 2000 Server. Do tej pory firma nie chciała ujawniać danych dotyczących sprzedaży tej wersji systemu operacyjnego.

Przedstawiciele producenta z działu zajmującego się serwerami stwierdzili, że tempo sprzedaży Windows 2000 "miło ich zaskoczyło". Przypomnijmy, iż oficjalna premiera systemu odbyła się niecały rok temu, 17 lutego. Microsoft podkreśla przy tym, że poprzednik Windows 2000, Windows NT 4.0 potrzebował aż 17. miesięcy, by sprzedaż jego osiągnęła milion egzemplarzy.

Zobacz również:

  • Windows 11 22H2 - tak działa nowa ochrona przed phishingiem
  • Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Największe przewagi Androida nad iOS w biznesie

"Jesteśmy niesamowicie podekscytowani. Jest to najlepszy wskaźnik zaakceptowania systemu przez rynek spośród wszystkich sprzedawanych przez nas platform serwerowych" - stwierdził Pete Conway, jeden z dyrektorów Windows Business Division.

Jednakże obserwatorzy rynku twierdzą, że liczba sprzedanych licencji nie jest miarodajnym wskaźnikiem pełnej migracji firm do serwerowego produktu Microsoftu. Firma milczy bowiem o stosunku sprzedanych licencji Windows 2000 Server do liczby zainstalowanych usług katalogowych Active Directory, przez specjalistów określanych fundamentem tej odmiany Windows 2000.

Tymczasem z najnowszych badań Giga Information Group wynika, że większość klientów, która kupiła Windows 2000 Serwer i Advanced Server, korzysta z tych systemów bez Active Directory. Na 1,2 tys, przebadanych firm z całego świata 30% z nich zainstalowało Windows 2000 Server, ale tylko 10-15% z nich używa Active Directory. Przeszkodą jest tu prawdopodobnie potrzeba dokładnego zaplanowania migracji i szczegółowego zaprojektowania nowej struktury sieci i serwerów, na których mają działać te usługi katalogowe.

W grudniu ub.r. International Data Corporation (IDC) przewidywała, że Windows 2000 w wersji Server do końca 2001 r. będzie miał 56-proc. udział w sprzedaży wszystkich serwerów Windows.

***

Rośnie sprzedaż Windows 2000

Katalogi na steroidach

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200