Sprzedaż komputerów przenośnych wzrosła o 43%

Jak informuje Gartner sprzedaż notebooków w pierwszym kwartale 2010 r. wzrosła o 43,4% w stosunku do pierwszego kwartału 2009 r. To największy wzrost rok do roku od ośmiu lat. Gartner szacuje wartość całego rynku na ok. 36 mld USD. Natomiast rynek netbooków wzrósł aż o 71% - wejście na rynek iPada i innych tabletów wcale mu nie zagroziło.

W pierwszym kwartale 2010 roku sprzedano 49,4 mln komputerów osobistych, z czego co piąty (20%) był notebookiem. Oznacza to wzrost o 7% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wtedy 13% sprzedanych komputerów osobistych było notebookami.

W wyliczeniach Gartner nie uwzględnia takich urządzeń jak iPad, ponieważ jak na razie nie są to zamienniki dla tradycyjnych notebooków i netbooków, ale oddzielna kategoria urządzeń. Netbooki cały czas bardzo się różnią od tych urządzeń, zwłaszcza ceną. Sytuacja może się zmienić, gdy cena tabletów spadnie. Według analityków Gartnera lista najczęściej ściąganych aplikacji na tablety powie dużo o wykorzystaniu tych urządzeń i ewentualnym wypchnięciu laptopów z rynku.

Zobacz również:

  • Ekspresowa reakcja Google na problemy z iOS i iPadOS 16.3.1

Średnia cena sprzedanego netbooka spadła z 868 USD do 732 USD w porównaniu z analogicznym okresem 2009 r.

Hewlett-Packard sprzedaje największą ilość notebooków na świecie, ale konkurencja szybko rośnie. Sprzedaż komputerów przenośnych HP w pierwszym kwartale wzrosła o 23,2%, podczas gdy znajdujący się na drugim miejscu Acer sprzedał o 48,4% więcej niż rok temu, a znajdujący się na trzecim miejscu Dell - o 33,1%. Największy wzrost odnotował Asus - o 113%, ale nadal jest na 5. miejscu, za Toshibą.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200