Sprzedaż komputerów PC wzrosła w II kwartale o 18%

Zdaniem Dataquest, oddziału Gartner Group, w II kw. br. na świecie sprzedano ok. 31,5 mln komputerów PC (w tym modeli desktop, notebooków i serwerów PC). IDC, inna firma analityczna, szacuje tę liczbę na ok.30,1 mln.

Światowa sprzedaż komputerów PC w II kwartale tego roku o 18% - wynika z szacunków firmy Dataquest. Natomiast zdaniem International Data Coropration (IDC) wskaźnik ten wyniósł 14,5%.

Według obu źródeł, na świecie sprzedano w tym czasie od 30,1 (IDC) do 31,5 mln (Dataquest) komputerów typu desktop, przenośnych oraz serwerów PC.

Zróżnicowanie wyników dotyczy również wzrostu sprzedaży w różnych regionach. Zdaniem Dataquest, w Stanach Zjednoczonych sprzedano o 11,5% więcej komputerów niż przed rokiem, podczas gdy IDC szacuje ten wzrost na 7,2%. Znacznie lepsze wyniki odnotowano natomiast na szybko rozwijających się rynkach azjatyckich i w Ameryce Łacińskiej.

Na pozycję lidera sprzedaży globalnej powrócił Compaq, który odnotował jej 6-proc. wzrost. Obie firmy analityczne twierdzą, że na rynku pojawiło się ok. 4 mln komputerów PC tego producenta, co stanowi 13% całego rynku. Na drugim miejscu znajduje się Dell, który zdaniem Dataquest osiągnął ponad 24,6-proc. wzrost (IDC - 22,3%) sprzedając 3,4 mln komputerów. Znajdujący się na trzeciej pozycji Hewlett-Packard zwiększył sprzedaż do 2,2 mln sztuk, a więc o 34% więcej niż przed rokiem. Spadek o 4,1% do poziomu 2,25 mln sztuk odnotował natomiast IBM, który ma 7-proc. udział w rynku.

***

Wzrosła światowa sprzedaż komputerów PC w I kw. br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200