Sprzedaż dysków twardych spadła o 15% w ostatnim kwartale

Jak podaje StorageNewsletter, dostawy dysków twardych spadły w ostatnim kwartale o 15% - głównym powodem jest niższy popyt na rynku komputerów PC i partnerów OEM.

Dyski twarde rzadziej kupowane w drugim kwartale / Fot. Vincent Botta, Unsplash.com

Dyski twarde rzadziej kupowane w drugim kwartale / Fot. Vincent Botta, Unsplash.com

Seagate odnotował w ostatnim kwartale 14-proc. redukcję liczby jednostek. W praktyce oznacza to, że firma sprzedała mniej dysków - łącznie sprzedaż wyniosła 19,88 mln urządzeń.

Sprzedaż dysków typu nearline spadła o 5% do 8,61 mln jednostek, niemniej średnia pojemność dla sprzedanych nośników wzrosła średnio o 1,2 TB do 14,4 TB. Nearline to rodzaj pamięci masowej działający jako środek pośredni między pamięcią masową w trybie offline (rzadki dostęp do danych) a online (dane, do których dostęp jest stale uzyskiwany).

Zobacz również:

  • Przenośne dyski w końcu przebiły 5 TB pojemności. WD wprowadza My Passport Ultra

Liczba sprzedanych jednostek klasy korporacyjnej o wysokiej wydajności również spadła - dokładnie o 10% do 1,63 mln sztuk. Mimo kwartalnych niepowodzeń dostawy jednostek nearline oraz dysków NAS i do monitoringu wzrosły odpowiednio o 4% i 8%.

Z raportu StorageNewsletter dowiadujemy się też, że wszystkie inne segmenty Seagate odnotowały dwucyfrowe spadki. Głównie dlatego, że konsumenci ograniczają wydatki, ale też ze względu na rosnącą popularnością nośników SSD.

Powodów do zadowolenia nie ma również Toshiba. Jej wartości jednostkowe spadły o 17% w tym samym okresie do 8,29 mln sztuk. Kwartale dostawy nośników nearline spadły o 17% do 2,09 mln sztuk, a wydajne dyski korporacyjne również odnotowały spadek (3% w relacji kwartał do kwartału).

WDC również odnotował spadki jeśli chodzi o dostarczone dyski twarde. Konkretnie to 17% mniej, co przekłada się na 16,48 mln dysków twardych. Inne segmenty firmy odnotowały dwucyfrowe spadki w ciągu kwartału.

Dyski twarde na minusie

Branża pamięci masowych mierzy się ze znacznym spadkiem popytu ze względu na ogólne osłabienie rynku komputerów PC w 2022 r. oraz nieustający wzrost popytu na dyski SSD, które zastępują wersje HDD.

Z doniesień wynika jednak, że ogólna pojemność pamięci masowej nie spada. To oznacza, że dyski twarde o większej pojemności są nadal popularne, podczas gdy dyski o mniejszej pojemności 1 TB a nawet 2 TB są zastępowane przez SSD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200