Sprzedać mainframe'a w Polsce

Według przedstawicieli Amdahla, polski rynek mainframe'mów rokuje nadzieję na ożywienie.

Według przedstawicieli Amdahla, polski rynek mainframe'mów rokuje nadzieję na ożywienie.

"Rynek mainframe'ów w Polsce staje się coraz bardziej dojrzały. Amdahlowi na razie nie udało się sprzedać żadnego systemu, ale w tym roku liczymy na zawarcie kilku kontraktów, podobnie jak miało to miejsce ostatnio na Węgrzech, w Czechach (np. fabryka Skody) czy w Rosji. W Europie Zachodniej pozycja Amdahla jest od dawna ustabilizowana. Przykładowo, w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii posiada on ponad 40% rynku mainframe'ów" - powiedział Raymond Tomecki, członek zarządu ICL Polska, będącego dystrybutorem tej firmy w Polsce.

Amdahl, amerykańska firma, będąca częścią korporacji Fujitsu, jest jednym z największych na świecie - obok IBM - dostawców systemów mainframe'owych, zgodnych z S/390. Od 1996 r. prowadzi także działalność na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Firma oferuje w Polsce kilka najnowszych modeli mainframe'ów z rodziny Millenium, opracowanych w technologii CMOS, systemy pamięci dyskowych Spectris oparte na macierzach dyskowych RAID-A oraz serwery EnVista dla Windows NT, dla użytkowników S/390 i AS/400.

Rodzina Millenium składa się z dwóch serii: GS 500, charakteryzującej się dużą mocą obliczeniową i przeznaczonej dla dużych organizacji (120-300 MIPS) i GS 400 - dla użytkowników potrzebujących mniejszych mocy obliczeniowych (45-85 MIPS). Zaawansowana technologia Fujitsu CMOS wykorzystuje w konstrukcji procesora dla tych systemów tzw. zwielokrotnione chipy. Pojedynczy procesor składa się z 8 takich mikroukładów, co pozwala uzyskać rekordową wydajność 45 MIPS. Wyjątkowo cechą tego rozwiązania jest także niezwykle duża pamięć cache każdego z CPU (256 poziomu 1 i 8 MB poziomu 2) i specjalny algorytm, który umożliwia przekazywanie zawartości każdej z pamięci podręcznych do każdego z CPU.

Podsystem dyskowy Spectris typu RAID-A został opracowany we współpracy Amdahla z Fujitsu. Funkcje RAID są realizowane ma poziomie inteligentnych , zapewniając kontrolę parzystości, przypisanie dysku zapasowego (Hot Spare) oraz dynamiczną regenerację i rekonstrukcję danych. Minimalna konfiguracja Spectris wynosi 45,4 GB (jedna macierz), maksymalna - 726,4 GB (16 macierzy).


TOP 200